Jsou antibiotika v Česku nadužívaná? Nový projekt by mohl lékařům pomoct určit, kdy je předepisovat
Kancelář zdravotního pojištění sbírá data o tom, v jakých případech a jak často lékaři předepisují antibiotika. Projekt by mohl snížit jejich nadužívání. „Měly by se předepisovat s přesnou znalostí příčiny dané nemoci. V některých ordinacích to ale není možné,“ říká místopředseda Sdružení praktických lékařů. Antibiotika navíc na některé bakteriální infekce nezabírají. Podle Michala Bábíčka dělá praktickým lékařům starosti hlavně odolnost infekcí močových cest.
Související
-
Jaké má lidstvo možnosti v boji proti antibiotické rezistenci?
Ukázkový přiklad evoluce i jedna z největších výzev moderní medicíny. Rezistence bakterií na antibiotika trápí vědce po celém světě
-
Startuje systém sdíleného lékového záznamu. Léky si bude možné vyzvednout jen s občankou nebo pasem
Sdílený lékový záznam urychlí vydávání léků a pomůže stanovit vhodnou léčbu bez předpisu. Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs přibližuje výhody nového systému.
-
Britští vědci údajně objevili nový lék na covid-19. „Slavit je ale předčasné,“ varuje český lékař
Britští vědci oznámili objevení nového léku proti nemoci covid-19. Mohl by se stát prvním léčivým přípravkem s prokázaným účinkem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.