Sdílený lékový záznam urychlí vydávání léků a pomůže stanovit vhodnou léčbu bez předpisu
Od prvního června mohou lékaři i lékárníci nahlížet do seznamu léků, které užíváte. Naplno startuje systém sdíleného lékového záznamu, který je součástí e-receptu. Nově taky při vyzvedávání léků v lékárně nebude potřeba papírový recept ani kód prostřednictvím SMS – postačí občanský průkaz nebo pas. Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs přibližuje výhody nového systému.
Vyzvedávání léků na občanku nebo pas přináší pacientům výhody - zejména těm, kteří mají předepsané větší množství léků. Pomůže také pacientům, kteří se špatně orientují v mobilním telefonu a je pro ně těžké najít jednotlivé SMS zprávy s kódy.
Čtěte také
Některým pacientům vyzvedávají léky příbuzní. „To bude nadále možné. Funkce načtení přes občanský průkaz nebo pas je nadstavba. Žádná z možností existujících doteď se nemění,“ ujišťuje Krebs.
Jen jeden kód
Nadstavba má vše zjednodušit. „Je velký rozdíl, jestli při pěti receptech načítáte pět kódů, nebo nově s občanským průkazem jen jeden,“ dodává.
Lékárny na nový systém nepotřebují žádné nové vybavení. Stačí původní čtečky. „Museli jsme pouze inovovat softwary, což naše firmy zvládly v průběhu dubna. Jsme připraveni,“ říká prezident České lékárnické komory.
Přístup do seznamu léků budou mít lékárníci rok zpětně. Nahlížet do něj mohou pouze při osobní přítomnosti pacienta v lékárně. „Buď při výdeji léků, nebo když si pacient vyžádá konzultaci.“
Vhodné léky bez předpisu
Seznam lze také využít například při výdeji léků bez předpisu: lékařský záznam pomůže určit, které léky jsou nevhodné v kombinaci s ostatními, jež pacient užívá.
Klienti lékáren budou mít také možnost z lékařského záznamu vystoupit. „Tím omezí přístupy zdravotníků ke své databázi. Lze to udělat přes datovou schránku, dopisem na Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo prostřednictvím aplikace ústavu,“ dodává Aleš Krebs.
Související
-
Jak se hledá lék? Poslechněte si příběhy objevů léčby HIV, eboly či leukémie
Cesta od nápadu až po vytoužený lék je často obtížná. Mnoho jich začalo v Praze v Dejvicích. Třeba lék Antonína Holého. Podívejte se na celou přednášku ve videu!
-
Od Nového roku bude lékař vědět, jaké léky berete. „Uvítali bychom ale i další změny,“ říká lékař
Od Nového roku se lékaři budou moct podívat, jaké léky jejich pacienti berou. Pokud tedy projde zákon, jehož projednávání má vláda na programu právě dnes.
-
Znáte své léky? Jejich špatná kombinace může zabíjet, varuje...
Víte, co léky, které užíváte, dělají s vaším tělem? Jde totiž o skutečnou vědu - zatímco některé kombinace léků mohou mít na tělo přímo devastující účinky, jiných k...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.