Jsme Ježíškova vnoučata. Tváře Radiožurnálu opět rozdávají radost

Šila jsem i pletla, vzpomíná paní Růžena. Předplatné kutilského magazínu ji potěšilo

Děvenko moje zlatá. Tak oslovovala naší víkendovou moderátorku Patricii Strouhalovou 93letá paní Růžena. Ta si přála k Ježíškovým vnoučatům předplatné kutilského magazínu, kde si může číst o zahradě nebo vaření. Růžena bydlí už 20 let v domově pro seniory v pražských Záběhlicích. Hlasem, slovníkem i tím, jak vypadá, připomíná babičku z pohádky.

Paní Růžena sedí v polohovacím křesle, už nechodí. Adventní věnec z jehličí si pokládá na stolek. Pak dostává od Patricie Strouhalové hlavní dárek, předplatné časopisu.

Paní Růžena souhlasí s tím, že bez podzimních prací by zahrádka nebyla, vzpomíná také, jak dříve také pěstovala. „Ode všeho trochu, celer, cibuli, česnek, okurky, salát, zelí…,“ říká. 

Růžena vypráví, že pochází z Příbramska a že se celý život starala o pole a zvířata. Nejdřív v rodinném hospodářství, od 50. let minulého století na státním statku.

„Drůbež, dobytek, prasátka... to byla práce bez konce. Ne, že bych to dělala nerada, vypadalo to pěkně. A když se dařilo, tak jste z toho měla radost. Ale z té paní učitelky nebylo nic,“ vzpomíná.

93letá paní také naráží na nesplněný sen stát se učitelkou ručních prací. Dnes už plést nebo háčkovat kvůli zhoršujícímu se zraku nemůže. „Děvenko moje zlatá. Já rada šila, pletla, to byla taková sváteční práce,“ říká Patricii Strouhalové.

Růžena bydlí už 20 let v pražském Domově pro seniory Zahradní město. Mluví o tom, jak jsou pro ni důležité, teď před v době adventu, důležité vzpomínky a zážitky. „Každému přeji hezké Vánoce, hlavně hodně zdraví. Jak máte dobré zdraví, tak je radost být na světě,“ usmívá se paní Růžena.

Spustit audio

Související