Jsem celoživotní čokoholik. Chuť se tříbí, ale musíte mít i dar, popisuje majitelka čokoládové manufaktury
První tabulku čokolády vytvořila v kuchyni a dnes vede ženský tým v čokoládové manufaktuře. Michaela Dohnálková má za svoje laskominy nejednu světovou cenu. Její čokoláda získala nejvyšší ocenění – tři hvězdy v nejprestižnější světové gastro soutěži v Anglii. „Byla to čokoláda sametová, je hodně česká a vymysleli jsme ji k výročí sametové revoluce,“ vypráví podnikatelka. Jak přicházejí čokoládové nápady?
Jak se jmenuje metoda, se kterou vyrábíte čokoládu, která není taková jako v supermarketech?
Čtěte také
Anglicky se tomu říká „bean to bar“ – česky se to dá přeložit od bobů až po tabulku. Znamená to, že v jedné manufaktuře nebo dílně začínáte od kakaových bobů. A to je opravdu velký rozdíl, protože když se to nedělá touto metodou, výrobci si kupují kakaovou hmotu nebo kakaové pecky od nějakých velkovýrobců a začínají teprve od těch pecek. My začínáme od těch bobů, takže si vyrobíme vlastní kakaovou hmotu s naším vlastním podpisem. A hrozně moc toho ovlivníme.
Kakaové boby se objednávají v Africe?
Kakaové boby dneska můžete objednat v podstatě z jakékoliv země, která je v pásu mezi 20 stupni severní šířky a 20 stupni jižní šířky. Největší producent je západní Afrika – země Ghana a Pobřeží slonoviny, odtud berou boby nejvíce velkovýrobci, ale menší manufaktury, ty už hledají boby kolem celé zeměkoule. Držíte teď v ruce naše kakaové boby z Tanzanie. Máme třeba i kakaové boby z Ugandy, Peru, Nikaragui, Madagaskaru a z největší dálky ze Šalamounových ostrovů.
A hlídáte si, aby to bylo fair?
To je asi jeden z největších půvabů řemeslné výroby, samozřejmě kromě chuti a kvality, že víme, odkud kakaové boby jsou a že producenty známe. A je to pro mě strašně důležité, protože můžete vidět dokumenty, které ukazují, jak v západní Africe pracují dětí, to je hrozné.
Pamatujete si, kdy a komu a při jaké příležitosti jste prodala svou první čokoládu a začal z toho být úspěšný byznys?
Začínala jsem v roce 2015 a tehdy jsem to zkoušela jako hobby, výsledné tabulky jsem zkoušela na rodině a známých. No a potom jsem je vzala na školní jarmark a tam ke mně přišla paní a říkala, že má hrozně ráda tmavou čokoládu, že ochutnala různé značky, ale takto dobrou čokoládu že ještě nejedla. Tehdy jsem si říkala, že bych měla pokračovat.
Co z ruční práce s kakaovými boby zůstalo dodnes, kdy ve vaší manufaktuře pracuje pět žen? Chápu to tak, že každý z těch bobů projde prsty pracovnice v manufaktuře?
Je to tak. Když kakaové boby přivezeme, přijdou typicky v takových pytlích, které mají 65 70 kilo, potom je ještě přebíráme, opravdu každý bob nám projde pod rukama, protože někdy se tam objeví i jiné předměty než kakaové boby. Někdy jsou kakaové boby rozbité, někdy nemají ani jadýrko, někdy jsou prostě placaté, a to všechno se musí dát pryč, protože by to při pražení a následné výrobě ovlivnilo chuť čokolády. Takže spousta ruční práce tam zůstává i dneska.
Jak se má čokoláda skladovat? Má se dávat do ledničky?
Ne, určitě ne. Čokoláda by se měla skladovat ideálně mezi 16 a 20 stupni. Takže v nějaké spíži nebo v šuplíku. Až do 25 stupňů je to v pořádku, ale když na ni zasvítí sluníčko, tak se rozhodí temperance, vzniknou šedivé šmouhy, což nezkazí čokoládu, ale už není na jídlo tak výborná. Ale zase, když se čokoláda zchladí v ledničce, a vyndáte ji ven, tak může dojít ke kondenzaci. A to není ideální. Takže ani lednička, ani sluníčko, ale v chladu – ta spíž je perfektní.
Lidé v gastru musí mít dobře vyvinuté chuťové pohárky. Máte vy něco takového geneticky daného, nebo jste se k tomu musela projíst?
Myslím si, že obojí. Za prvé jsem celoživotní čokoholik. Určitě je to něco, co si vytříbíte časem. Já už teď rozeznám chuťové tóny i dobrou čokoládu. Ale myslím si, že musíte mít i trochu dar, abyste třeba ze vzorku kakaových bobů rozpoznal, jestli má ta čokoláda potenciál. A to si myslím, že je i genetické.
Kolik dní zabere výroba jedné tabulky oblíbené sladkosti? A jak se oceňuje čokoláda? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Čerstvé, lokální a větší výběr. I Američané umějí nakupovat na farmářských trzích
Americká kuchyně nerovná se fast food a polotovary. Část Američanů se vrací k nakupování potravin od lokálních výrobců na trzích a ne ve velkých halách marketů.
-
Vánoční poleno jako kus dřeva vypadá, chutná ale božsky. Pro Francouze znamená Vánoce
Češi si Vánoce nedokáží představit bez cukroví, Francouzi zase bez vánočního polena. Tradiční podoba tohoto francouzského dezertu skutečně připomíná kus dřeva.
-
Stoprocentní čokoláda je masakr, ale nejlíp se na ní pozná kvalita, popisují majitelé čokoládovny
Lada a Pavel Bartošovi úspěšně navázali na prvorepublikovou tradici čokoládovny Lidka a sbírají ocenění po světě. Proč by čokoládu měl jíst každý?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.