Johnny Cash (1)

21. duben 2007
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Johnny Cash je vnímán jako typický představitel americké country a až do vydání alba American Recordings v roce 1994 byl považován za zpěváka a autora, který si náboženské písně jako gospel a spirituály nechává jen pro zvláštní příležitosti a živí se zpíváním o tvrdém životě a těžkých časech tuláků, kovbojů a kriminálníků. Na albu American Recordings tyto dvě polohy výjimečným způsobem propojil. Příběhy o zradě, osamění a divokém životě tu skvěle kontrastují s písněmi o odpuštění a naději. Žádná z písní tu není jen do počtu.

Zoufalství nad hříšnou přirozeností v písni The Beast in Me přechází v kajícný postoj ve Why my Lord, zklamané naděje písně Bird on a Wire od Leonarda Cohena došly naplnění v písni Toma Waitse Down There by The Train. Klíčovou skladbou alba je potom Redemption (Vykoupení), kde Cash vyjadřuje zcela biblickou řečí, že pravá duchovní svoboda má zdroj v ukřižovaném Kristu: "A krev dala život větvím toho stromu a krev byla výkupným, dala svobodu zajatým a ti, kdo prošli ohněm a potopou, se přimkli ke stromu a byli vykoupeni krví."

Johnny Cash jako legenda mohl mluvit zcela otevřeně o zdroji odpuštění, aniž by ztratil posluchačský zájem. Vždyť větší část prvních 40 let svého života strávil hledáním spásy v těch nejdivočejších výstřelcích a na drogách. Nyní ve dvaašedesáti letech si mohl dovolit malé kázání. Album American Recordings bylo o hříchu a vykoupení, díkem Bohu za záchranu.

O deset let později už posmrtně vychází album neméně pozoruhodné svou náboženskou přímočarostí. My Mother's Hymn Book s Cashovým úvodním slovem. "Má matka měla starou knihu Heavenly Highway Hymns, sedávala a zpívala z ní. Milovala tu knihu. Teď je moje, poznamenaná šrámy a plná oslích uší - tak trochu jako jsem já sám. A i já ji mám rád. Písně v té staré knížce pro mě znamenají víc, než mohu jen tak sdělit, a proto vám jich pár zazpívám jen tak s kytarou, s vědomím, že Bůh miluje hudbu a hudba s sebou nese naději na lepší zítřek."

Johnny Cash: My Mother's Hymn Book

Syn Johnnyho Cashe, John Carter Cash, nahrávku komentuje slovy: "Bezpochyby to byl gospel, co chtěl táta vždycky zpívat ze všeho nejvíc. A tady to je ono - jen on, jeho kytara a ten kluk v jeho srdci si zpívají z mámina kancionálu."

Ve zvukové podobě příspěvku byly použity ukázky z písní:

Redemption
I Shall Not Be Moved

autor: Karel Vepřek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.