Jizerská 50!

Osudové okamžiky expedice Peru 1970: K tragické smrti českých horolezců před 50 lety nemuselo dojít, kdyby…

Letos je to padesát let od tragédie, při níž v peruánských Andách zahynulo 15 horolezců z Československa, mezi nimi i zakladatelé Jizerské 50. Od té doby se závod jezdí jako memoriál. Letošní kulaté výročí se pořadatelé rozhodli připomenout také pamětními medailemi. Mosaznou medaili každý z osmi tisíc letos přihlášených lyžařů a stříbrné verze jsou určené pro pozůstalé horolezců.

Čtěte také

Na ražbu pamětních medailí se přišli do jablonecké mincovny podívat nestoři Jizerské 50 – Ladislav Míka a Ivan Jaksch, oba symbolicky se startovním číslem na zádech.

Autorem návrhu medaile je akademický sochař a přední český medailér Jiří Dostál. „Snažil jsem se, aby písmenka na medaili nebyla stejná. Je tam písmo všech účastníků. Každý z horolezců byl originál, a tak jsem chtěl, aby tam byl každý svůj,“ vysvětluje.

Tragédie expedice Peru 1970

Koncem května roku 1970 zasáhlo Peru nejsilnější zemětřesení v historii země. Otřesy půdy daly do pohybu masu ledu, sněhu a kamení, která pohřbila několik měst a vesnic. Desítky tisíc lidí přišly o život. Lavina zasáhla i základní tábor československé výpravy pod horou Huascarán. O několik dnů později, 8. června 1970, potvrdila peruánská oficiální místa, že zahynula celá výprava.

Vzpomínky nevyblednou

Čtěte také

„Venca Urban, Jirka Jech a Milan Náhlovský,“ vyjmenovává Ladislav Míka kamarády, se kterými Jizerskou 50 v roce 1968 zakládal. Oni pak o dva roky později odjeli na Huascarán a už se nevrátili. Ladislav Míka, který stál až do loňska na startu každé Jizerské 50, je má ale i po padesáti letech v živé paměti.

Na zakladatele Jizerské padesátky, kteří zůstali pohřbeni pod kamennou lavinou po masivním zemětřesení, si vzpomíná také Ivan Jaksch. Poprvé se s nimi ale potkal až osudného roku, několik měsíců před tragédií, na startu závodu.

Ve jménu zesnulých

Lyže byly už tehdy jeho láska a zůstaly jí dodnes. Loňský ročník byl můj padesátý, první jsem jel v roce 1970. A chystá se na start i letos? „To je těžká otázka, už se trochu bojím,“ přiznává. „Kdyby byl led a jelo se dolů, v mém věku už si člověk musí dávat pozor, aby neupadl. Ale pokusím se jet.“

Čtěte také

Podobnou vnitřní sílu a odvahu v sobě má také vdova po Jiřím Reslovi, která krátce potom, co překonala nejsmutnější událost ve svém životě, začala vzdávat hold svému muži i jeho přátelům – jak jinak než na Padesátce. Jela ji už od té doby už nejmíň osmatřicetkrát.

Osudové okamžiky

Český horolezecký svaz natočil o expedici Peru film, který bude mít premiéru ještě letos. Na místo tragédie se vydal také Libor Dušek, etnolog a scénárista, který věří, že se autorům snímku podařilo zachytit silnou atmosféru místa tragédie.

„Měli jet původně na Aljašku, ale to jim zakázali. Potom se zdržela zavazadla, která jela lodí. A v základním táboře, kde měli původně být, byli Japonci, takže ho postavili jinde,“ poukazuje na osudové detaily, které rozhodly nejen o životech patnácti Čechoslováků, ale i jejich rodin doma.

Osudová lavina, která ukončila životy členů čs. expedice Peru 1970

Posledním okamžikem, který posunul expedici k jejímu tragickému konci, byla smrt jednoho z nejlepších horolezců Ivana Bortela, který zahynul v Peru 18. května 1970 při pádu z výšky asi třiceti metrů.

Završení tragédie

„Kvůli jeho smrti se rozhodli změnit plány. Měli i jinou možnost, třeba odjet domů, což by je zachránilo, anebo pokračovat ve výstupech,“ popisuje horolezec a publicista Lubomír Vejražka, spoluautor knihy Huascarán, cesta končí, cesta začíná.

Členové expedice ale zvolili kompromisní variantu a výstupy v této oblasti zrušili. Rozhodli se přesunout na druhou stranu hory, kde je nejjednodušší výstupová cesta. Všichni se proto soustředili v základním táboře a čekali na příjezd nákladního automobilu, který měl odvézt všechny jejich věci. Právě v ten okamžik spadla lavina.

Spustit audio

Související