Jizerská 50!

Jizerská 50 ve starém stylu. „25 kilometrů jen bojuju,“ říká závodník, který vyráží na trať v dobovém vybavení

Na jedné straně se tisíce závodníků na Jizerskou padesátku oblékají do funkčního oblečení, mají nejmodernější běžky, pevné ultralehké hůlky a speciální čelenky z mikrovlákna. A pak jsou na trati také lyžaři na dřevěných lyžích s vlněným svetrem a šálou. Jedním z nich je i David Kavalír.

David Kavalír je podnikatel a také dobrovolný horský záchranář. Pochází z Frýdlantska, ze severního úbočí Jizerských hor, na lyžích se tak skoro narodil. 

Jeho vášeň pro historické lyže je silná: v garáži má mnoho párů starých ski nebo bambusových hůlek a nechybí ani koutek s dílnou na domácí opravy vázání nebo potrhaných kroužků od hůlek. 

Dobové oblečení na trati

Teď se David rozhodl pro husarský kousek – odjet náročný závod na starých lyžích, které se dají namazat maximálně parafínem. „Líbily se mi ty lyže, to byl první důvod. Pak jsme začali pořádat dobové přechody přes hory, ten celkový pocit z lidí a závodníků mi udělal velký radost,“ vysvětluje.

Když mě v tom lidé vidí běhat, nosí mi staré hůlky, ty se nejvíc ničí, jsou nejvíc potřeba.
David Kavalír

Takových, jako je David, ve stopě v hlavním závodě Jizerské 50 mnoho není. Návštěvníci proto s nadšením pohled na dobově oblečeného kavalíra vítají.

Velká romantika to není

Ski jsou jedna věc, slušivé oblečení, které vypadá jako poděděné po Hanči a Vrbatovi, je věc další. Obojího má David dost. Ošacení má stylově nacpané ve starých kletrech, kterých tu visí na stěně několik.

Běžkař David Kavalír

 

Příliš velká romantika to ale není. „Vybavení během závodu těžkne, oblečení je nasáklé vodou, vodu ale začnou sát i lyže. Prvních 25 kilometrů si užívám, dalších 25 kilometrů bojuju,“ směje se David.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.