Olympijský rok kanoisty Martina Fuksy
Kanoista Martin Fuksa využívá k přípravě i běžky: Pořád lepší, než běhat na suchu
Rychlostní kanoista Martin Fuksa se do Japonska kvalifikoval jak na singlu, tak na deblkanoi s bratrem Petrem. Krátce před Vánoci se připravoval na soustředění v Břízkách, kde trénoval kondici na oblíbených běžkách. A právě do Jablonce nad Nisou se za dvojnásobným mistrem světa vypravil reportér Lukáš Michalík.
Martin Fuksa si po tréninku běžky poctivě čistí, protože si je chce dát do auta. Za trénink najezdí kolem 30 kilometrů. „Pořád lepší, než běhat na suchu, takže jsem spokojený,“ pochvaluje si.
Čtěte také
Na běžkách jezdí všichni – kanoisti, kajakáři – přípravu je potřeba zpestřit a je to i pohyb, který je kánoi podobný. „Člověk je na tom dlouho, tepovka se mu střídá, jede do kopce, z kopce… dobrý trénink,“ říká.
Na hodinkách používá nejzákladnější funkce – měří tep, čas, kilometry, rychlost. Aplikace ale hlásí i únavu. „Teď třeba mám, že trénink je nadměrný, jsem v červených číslech a je potřeba si odpočinout,“ usmívá se.
Kanoista Martin Fuksa bude běžky pravidelně nazouvat i na soustředění v Bulharsku, kam odjíždí už v neděli.
Související
-
Kiteboarding může dělat každý. V Brazílii se mnou jezdil 80letý pán, potvrzuje Paula Novotná
Představte si, že při pouštění draka nestojíte na louce, ale na prkně klouzajícím po mořské hladině. Paula Novotná je vítězkou Světového poháru v kiteboardingu.
-
Olympiáda se změnila, uspět na OH je jednodušší než na mistrovství světa, říká kajakář Přindiš
Za necelý rok začnou v Tokiu olympijské hry. „Je to velká meta, pro nás kajakáře je hodně tvrdé se tam dostat. Udělám pro to maximum,“ slibuje kajakář Vít Přindiš.
-
Chtěl jsem dokázat totéž co táta, vzpomíná kanoista Martin Fuksa na své začátky
Čím je starší, tím míň ho baví sociální sítě. Přestože se dnes bez nich sport prý dělat nedá, říká Martin Fuksa, jeden z nejlepších českých rychlostních kanoistů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.