Olympijský rok Krpálka: Nepříjemné shazování váhy, láska k Japonsku, asijská kuchyně a čas s dětmi
Celý rok sledoval cestu judisty Lukáše Krpálka nejen na olympijské hry do Paříže reportér Petr Kadeřábek. Časosběrný dokument Olympijský rok nabízí pohled do zákulisí přípravy dvojnásobného olympijského šampiona, jeho lásku k Japonsku, tradiční asijské kuchyni, ale také ho ukazuje jako otce dvou dětí.
Žádný judista v historii nedokázal to co Lukáš Krpálek. Během kariéry vybojoval titul olympijského vítěze, mistra světa, mistra Evropy a byl světovou jedničkou v obou nejtěžších hmotnostních kategoriích.
Nejlepší tréninkové podmínky nachází český reprezentant v Japonsku.
„První týden tréninku v Japonsku je pro mě vždy náročný s ohledem na časový posun. Vstávám trochu později, zhruba v půl deváté až v devět. Trénink pak mám později, tedy kolem desáté hodiny. Když už se pak přetočím do režimu, tak tréninky začínají dřív, abychom pauzu mezi nimi měli delší,“ popisuje Krpálek.
„Tréninky s Japonci jsou primárně o zápasech. Často opakujeme nástupy do chvatů, s přetočením do rotací a hody. Objemy tréninků jsou obrovské a to je hlavní důvod, proč tam jezdíme. Zápasíme s judisty, kteří jsou vyrovnaným soupeřem,“ zdůrazňuje.
Nepříjemné shazování váhy
Japonskou přípravou i opakovaným shazováním váhy Krpálek najednou začne poznávat svoje tělo, jako nikdy před tím.
Čtěte také
„Když jsem vstupoval do váhovky do 100 kilo, váha se mi pohybovala někde kolem 108 až 109 kilo. Nebyl žádný problém do toho vstoupit. Jenomže člověk to shodil jednou, dvakrát, třikrát a najednou po třetím shozu tělo zareagovalo tak, že už nechce. A najednou váha vyskočila na 116 až 117 kilo. S tím už se hrozně těžko pracuje,“ popisuje.
Na olympiádě v Tokiu 201 český judista zápasil s váhou 109 kilogramů. Stal se tak nejlehčím vítězem kategorie nad 100 kilogramů v historii. To byl důvod, proč začal uvažovat o startu v nižší váhové kategorii.
Děti
Když odjede Krpálek na závody, dětem se po tátovi stýská. A maminka jim musí připomínat, že z domova odjíždí kvůli své práci.
„Je to patrné hlavně večer. Přes den je to chaos. Škola, školka, pak jedeme s Mariánkou na gymnastiku, s Tondou na hokej, na judo. Když přijdeme domů, Tonda si napíše domácí úkoly, pak přijde koupání, večeře a uspávání. A při něm jim říkám, že je to jen práce, že jednou přijde den, kdy pověsí kimono na hřebík a bude s nimi víc,“ upřímně popisuje Krpálkova manželka.
Kdy dvojnásobný olympijský šampion zažil nejhorší shazování váhy kvůli závodům? Jak nejčastěji relaxuje při dlouhých tréninkových kempech v Japonsku? Pozná trenér Lukáše Krpálka Petr Lacina, že jeho svěřenec je před zápasem v top formě? Jakou nemilou zkušenost zažil při konzumaci oblíbeného sushi? Poslechněte si celé audio v úvodu článku.
Související
-
Šéf olympijské výpravy Doktor se při přípravách na Paříž nezastavil. Na sportovní akci roku se těší
Jak se vybírala lokace Českého domu v dějišti olympijských her? Co všechno musel Martin Doktor zařídit předem, aby se sportovci i realizační tým v Paříži cítili komfortně.
-
Olympijský rok Perušiče a Schweinera: Spánek v hypoxických stanech, trénink v komoře a světový titul
Po veleúspěšné sezoně 2023, kdy čeští plážoví volejbalisté získali titul mistrů světa, se můžou těšit na olympijský turnaj, který se odehraje nedaleko Eiffelovo věže.
-
Výhra pro dědečka, královna Wimbledonu a podpora rodiny. Jaký je Olympijský rok Markéty Vondroušové?
Čtyřiadvacetiletá tenistka Markéta Vondroušová už během kariéry zvládla získat stříbrnou medaili na olympijských hrách v Tokiu a v roce 2023 vyhrát Wimbledon.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.