SERIÁL

4) Nasněžilo a Jizerská 50 se pojede. Kdo se stará o trať?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Konečně napadl sníh a lidé, kteří se starají o bezvadnost trati závodu Jizerská 50 se činí

Sněžilo a běžkařská Jizerská padesátka se tak o víkendu díky novému sněhu zřejmě pojede v celé délce. Záložní varianta okruhů se ruší. V dalším díle našeho seriálu nás čeká sehraná dvojice - rolbař a pán, kterému se říká větvičkář.

Ladislav Mizera stříhá větve kolem závodní trati, aby nepřekážely běžcům. Má také přezdívku: nahazovač. S kyblíkem, lopatkou a velkou ocelovou vanou jezdí na skútru po trati a doplňuje sněhem místa, kde je ho málo.

Větvičkář a nahazovač Ladislav Mizera dbá o bezvadnost trati každý den. Je to úděl, směje se

Za uplynulý týden jste ho na trati Jizerské 50 mohli zahlédnout už sedmkrát. Věnuje se tomu, aby stopy byly v perfektní kondici. „Furt se řeže. Od Jizerky až sem, stromy jsou obalené jako sněhuláci. A když přijde obleva, větve se zvednou a můžete jet znova. To je úděl,“ směje se.

Život se vrátil také na stadion v Bedřichově. Napadla zhruba třiceticentimetrová vrstva sněhu a všichni nadšeně chystají závod, který se pojede v celém rozsahu nebo jen na mírně zkrácené trati.

V zimě tráví Martin Kunc na rolbě víc času než doma

Jsem nadšený, konečně se vrátila zima. Děláme první úpravy nové trati. Na stadionu máme v provozu všechno, co má kola nebo pásy: bagry, nakladače, vidle a rolby, je tu dost rušno,“ raduje se rolbař Martin Kunc.

Je to srdcař, na modré služební mikyně má na zádech vyšitou svoji červenou rolbu. Je v ní teď v zimě častěji než doma, nikomu ji nepůjčuje a do kabiny jen tak někdo nesmí.

V dalším díle seriálu vám představíme další hrdiny. A bude jich rovnou celá parta: S horskou službou se seznámíte už zítra ve stejném čase – ve vysílání Ranního Radiožurnálu v 8.50.

Odebírat podcast

Související