Jiří Šedivý, náměstek ministra obrany

Severoatlantická aliance pravděpodobně tento týden uzavře dohodu o společné protiraketové obraně. Jaká v ní může být úloha Ruska a Česka? Někdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták měl chtít milion dolarů za to, aby Tatra neměla problémy s armádní zakázkou. Co si o tom máme myslet? A doplatil náměstek Jan Fulík na podezřelý nákup letounů CASA a obrněných vozů Iveco? Začíná Dvacet minut Radiožurnálu. Naším hostem je náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, vítejte ve studiu.

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Dobrý večer.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Připomenu, že i dnes jsme připraveni na vaše dotazy na emailu dvacetminut@rozhlas.cz. Pane náměstku, začněme u té chystané dohody na aliančním štítu proti střelám středního doletu. Vy jste pracoval jako náměstek generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování, teď se hovoří tedy o tom, že využité budou už existující americké základny i plánované evropské prvky a Aliance chce nabídnout účast na projektu i Rusku. Máme to tedy vnímat tak, že Rusko těmi hrozbami při původních plánech na protiraketový štít si vlastně vydobylo tuto pozici vyjednávací?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Není to tak. Ta nabídka Rusku nějakým způsobem spolupracovat v rámci protiraketové obrany vlastně byla ve všech dokumentech od samého počátku, kdy Aliance v roce 2007 začala projednávat možnost tedy vytvoření strategické protiraketové obrany a od tohoto summitu můžeme čekat v zásadě zopakování té nabídky, a to poté a pokud se samotní spojenci rozhodnou tedy ten systém začít budovat.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ale vždyť Rusko mělo pocit, že ten protiraketový štít nad Evropou má být do jisté míry namířen i proti němu, bránilo se tomu jako vlastně útoku proti Rusku.

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Ale tak to byl, to ani snad nebyl pocit, to byla spíš taková karta v ruské hře. Ti ruští analytici a plánovači a, řekněme, stratégové velice dobře věděli, že ten systém není a nebude namířen proti Rusku. Nicméně byla to součást hry Ruska o, já bych řekl, v zásadě o pozici, udržení pozice velké mocnosti a možná v druhé řadě také v podstatě nástroj ruských vládnoucích elit pro udržení své mocenské pozice, protože je vždycky dobré mít nějakého nepřítele za dveřmi, proti kterému jaksi mobilizovat a utvrzovat podporu vlastní moci.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Neboli Rusko tuto hru hrálo, přestože od roku 2007 bylo jasné, že celá věc nemíří proti Rusku a tím pádem nelze říci, že Aliance by tlaku Ruska nyní ustupovala.

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
V žádném případě Aliance neustoupila tlaku Ruska a v té pozici Aliance se v zásadě vůbec nic nezměnilo od toho roku 2007 a dá se to vystopovat v těch dokumentech z těch jednotlivých ministerských zasedání a z posledních dvou summitů.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak, a teď Aliance prý neumožní Rusku se podílet na velení protiraketového štítu, ale ruský ministr obrany Serďukov minulý měsíc řekl, že Rusko je připraveno jednat o tom protiraketovém štítu NATO pouze pokud bude bráno za plnohodnotného partnera, tak jak si to vyložit?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Tak, Rusko není členem Atlantické aliance, a tudíž se nemůže podílet na velení a řízení nebo jakémkoliv jiném rozhodování Aliance. To, co se nabízí Rusku, je možnost sdílení určitých dat nebo, abych to zjednodušil, obrázků v rámci včasného varování. To znamená, pokud by Rusko zapojilo některé ze svých radarů, které mají poblíž, řekněme, středního východu nebo oblasti, ze které můžeme očekávat případně nějaké ohrožení, pokud by tedy jejich radar byl zapojen do toho systému, tak by zde byla jakási reciprocita, kdy v případě odpálení nějaké rakety, pokud by ruský radar zaznamenal toto, sdílel by to se systémem NATO a naopak, pokud bychom my zaznamenali nějaký takový pohyb, tak bychom v tomto systému tedy toto sdíleli s Ruskem. Ale to potom, to samotné rozhodování a to samotné spuštění toho systému je samozřejmě a musí být plně v rukou Atlantické aliance a jejího nejvyššího velitele v Evropě.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A existují záruky, že se Rusko nemůže dostat k citlivým datům přes tento systém?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
To je naprosto vyloučené, aby se dostalo k citlivým, jako ten systém, to je něco úplně jiného než nějaké sdílení nějakých, řekněme, sítí nebo podobně. To je prostě, ne, absolutně vyloučené, já do toho nechci dál technicky zabředávat.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Nejvíc pozornosti z těch původních plánů protiraketové obrany alespoň pro nás pro Čechy nepochybně poutal uvažovaný radar v Brdech, ze kterého tedy sešlo. Vy jako člověk, který působil tedy jako náměstek generálního tajemníka NATO odhadujete, že i nyní v Česku může vyrůst nějaká součást tohoto systému? Základna, radar, strategické místo, cokoli.

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Tak, my zatím žádný takový záměr nemáme, nicméně ten, ta, ten, ta současná koncepce té protiraketové obrany je rozvržena, nebo její vytváření je rozvrženo na příštích 10, 12, možná 15 let a je velice, jaksi, pružná. To znamená, je otevřená jako jakémusi skládání nejrůznějších prvků, čili nemůžeme na druhou stranu vyloučit, že by se někdy v budoucnosti o něčem takovém nezačalo uvažovat, ale momentálně o ničem takovém neuvažujeme.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A měli bysme o to zájem, ucházeli bychom se o to? Je to pro nás nějakým způsobem výhodné, strategicky, politicky?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Tak, v těch prvních fázích se bude ten systém rozšiřovat především nad takzvané jižní křídlo Aliance, protože ten systém je nastaven tak, aby vlastně odpovídal tomu, jak se budou prodlužovat dolety raket z těch oblastí nebo z těch zemí, kterých se obáváme, čili to se zatím ještě netýká, netýká to ohrožení nebo to riziko České republiky a znovu říkám, uvidíme podle vývoje situace, ale v současné době o ničem takovém neuvažujeme a ještě další taková drobnost, pokud bychom měli začít o něčem takovém uvažovat, tak to samozřejmě s sebou také nese náklady a my jsme v současném, v současné situaci jaksi v úplně jiné rovině debat.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Víte, vy jste řekl náklady, ministr obrany chce, aby ze státního rozpočtu šla fixní částka na armádu. Jeho resort je ale často v centru pozornosti kvůli údajné korupci. Jak to v době škrtů obhájit před lidmi? Na názor se ptám náměstka ministra obrany Jiřího Šedivého, posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu. Tak, zůstaňme u nákladů, ministr obrany Alexandr Vondra tedy v České televizi řekl, že by byl rád, aby armáda do budoucna dostávala fixní částku ze státního rozpočtu, a to 4 až 5 procent. Dá se něčeho takového skutečně dosáhnout?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Tak, ty 4 až 5 procent nebo ten poměr 4 až 5 procent ze státního rozpočtu, to je více méně to, co my plánujeme na příští rok, nějakých 40 miliard. Je to polovina z odhadovaného rozpočtu, na který byla nastavena reforma před nějakými 8 lety. Je to podle mého názoru, blížíme se existenčnímu minimu, respektive, blížíme se hranici, kdy by resort nebo pod kterou by resort nebyl schopen naplnit své ústavní funkce. Čili je to, myslím, rozumná částka a ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Můžete to převést do financí zhruba?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Je to nějakých těch 40 miliard. A proč je důležité mít nějaké, nějaké fixní číslo? Resort obrany plánuje, celá vlastně jaksi obrana je založena na plánování a to plánování má svůj krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý horizont, a toto byl jeden z velkých problémů, který nás také stál obrovské úniky prostředků, totiž, že se ty plánovací výhledy nastavené na určitou, na určitou predikci nebo na určitý výhled rozpočtu jaksi měnily za pochodu právě v důsledku škrtů. Čili my dáváme přednost tomu, mít, byť ne optimální z našeho hlediska výši, ale standardní, stabilní rozpočet po dobu nějakých minimálně 5 let, abychom mohli plánovat, a to je přesně těch 4 a půl ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Neboli se vlastně tím, pardon, že vás přerušuju, ale neboli si tím vlastně jistíte proti tomu, aby vám příští rok zase někdo snížil částku.

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Naprosto. Ale protože, rozumíte, my jako ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A jak to obhájit ale v době škrtů? Teď státním zaměstnancům mínus 10 procent, sociální dávky pryč, porodné pryč pro druhé dítě a tak dále a tak dále a vy chcete mít jistotu, jak je to možné?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
To, ale my jsme, my jsme, resort obrany se účastní těch škrtů stejně jako ostatní resorty a jak jsem již řekl, my jsme na, my se dostáváme na existenční, hranici existenčního minima a obhájíme to tím, že, a to se snažíme v těchto dnech, že předložíme v podobě bílé knihy určitý souhrnný plán na příštích 10 až 15 let, ve kterém zdůvodníme, co jaksi občané obdrží za službu ve vztahu tedy k té investici, jakým způsobem chceme tedy ty prostředky investovat, jaké budou kontrolní mechanismy, jak chceme racionalizovat nebo zjednodušit, reorganizovat ty poměrně přebujelé byrokratické struktury a tak dále a tak podobně.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak aby se v nich třeba nedařilo tak dobře korupci jako dosud?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
A přesně tak. Přesně tak, protože to je do značné míry velice sofistikovaný korupční systém, který je velice těžké nějakým způsobem prostřelit.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Vy máte teď na ministerstvu obrany sofistikovaný korupční systém, který je těžké prostřelit?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
No, my ten systém, tam možná ještě existuje, ale zároveň tam přišli s panem ministrem Vondrou lidé, kteří jaksi vytvářejí určité ozdravné od samého počátku, určité ozdravné procesy a zároveň my ten systém analyzujeme, děláme audit všech minulých zakázek a na základě těchto poznatků bude, vytvoříme systém nový, který bude ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Audit bude hotový kdy, pardon?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Audit, první výsledky by pan ministr měl dostat během tohoto příštího týdne, je to mnohem složitější, než jsme se domnívali. Upřímně řečeno, je to skutečně velice těžké některé ty případy alespoň částečně dostopovat, a nečekejme nějaká velká zásadní odhalení, jde spíš skutečně o to nejprve rozkrýt ty základní principy toho systému a mimo jiné také zkalkulovat, kolik se vlastně v důsledku té korupce za ta léta z těch rozpočtů ztratilo, a znovu říkám, a na základě toho tedy vytvořit systém nový.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
V případě, že ten audit přeci jen odhalí tu korupční síť, možnou korupční síť, co bude s těmi lidmi, kteří by v ní mohli figurovat?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
No, tak v tom případě okamžitě nastoupí příslušné orgány, to znamená, ty poznatky se předávají policii a policie zahajuje vyšetřování.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A ti lidé budou okamžitě odstaveni ze svých míst, anebo také dostanou třeba jen dočasnou neplacenou dovolenou?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
No, ty lidé budou odstaveni ze svých funkcí a ano, tečka. A ono se to děje, ono se to děje i jaksi na základě určitých pochybností.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A když tam máte údajně takovou korupční síť, nemůže to nakonec ochromit fungování ministerstva obrany, kdyby došlo k tomu, že ti lidé budou odstaveni ze svých funkcí?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Já jsem neřekl korupční síť, ale řekl jsem, že tam je určitý systém, který ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak síť nebo systém, to je, dobře, bavme se o slovíčkách, zkrátka nemůže to ochromit ministerstvo obrany ve výsledku, když by mělo odejít několik třeba důležitých lidí?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Ne, ne, ne, nemůže.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Nemůže. Tak, pojďme spolu třeba, jak vy jste říkal, prostřelit ten systém tím, že zkusíme alespoň vysvětlovat, a to k té nejaktuálnější kauze, ke kauze Barták, kterou, předpokládám, také sledujete. Nejprve obecně, patří podle vás takové praktiky jako úplatek za uhlazení cesty k zakázce opravdu k běžné praxi obchodních jednání v, třeba, průmyslu obrany?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Já se obávám, že to byla, že to byla praxe, nevím, jestli běžná, ale častá. Ale tady bych hned z kraje chtěl říci, že bych se vyhýbal tomu spojovat momentálně jméno bývalého ministra Bartáka automaticky s jakoukoliv korupční kauzou, dokud nebude cokoliv prokázáno, čili ctím tady presumpci neviny, víme, že probíhá vyšetřování a ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Samozřejmě, začalo vyšetřování exministra, teď současně náměstek ministra financí na neplacené dovolené tu svoji vinu popírá, ale tedy připomeňme, že tedy bývalý americký velvyslanec v Česku, později předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě DNES řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou a ta Cabanissova slova pak potvrdil i jeho kolega. Jak na vás ale působí fakt, že Cabaniss tuhle informaci vytáhl po téměř 3 letech?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Já musím říct, že jsem si s tím docela lámal hlavu a nepřišel jsem na to, proč až po 3 letech.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Nahrává to třeba spekulacím toho druhu, že by pan Martin Barták mohl mít nějaké kontakty, kterými mohl ještě třeba někoho doslova naštvat, někomu uškodit a proto bylo potřeba na něj tohle to vytáhnout?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Já vůbec se do takových spekulací nehodlám pouštět.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Sám Martin Barták Právu řekl, cituji: "Je to hrozivá a absurdní snaha o mou likvidaci." A to popsané jednání tedy stále popírá. Může jít o způsob, jak politicky zlikvidovat Martina Bartáka?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Já skutečně nedokážu říci, co za tím je a zdali to je nějaká hra na likvidaci určité osoby. Já myslím, že skutečně toho víme zatím jen velmi málo a ty indicie jsou ne zcela přesvědčivé, čili počkejme si na to, až proběhne vyšetření, až budeme vědět více, abychom mohli něco hodnotit.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Samozřejmě, ale na druhou stranu je tady ještě třetí člověk, který měl jako prostředník nabízet podle Mladé fronty DNES šéfovi Tatry úplatek, podle deníku je to majitel zbrojařské firmy a Bartákův známý. Ten tedy také něco takového popírá, ale pokud by to obvinění pana Bartáka bylo smyšlené, tohle už je třetí člověk. Působí to jako velmi dobře připravené, nemyslíte?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Tak, pokud by všechny ty hypotézy, které tady vyslovujete, respektive, které se dozvídáme z médií, se nakonec potvrdily, tak by to bylo velice jaksi sofistikovaně připravené, ale znovu říkám, jsou to všechno hypotézy, čili počkejme si na to, až budeme vědět více a pak můžeme hodnotit a možná, že budeme ještě překvapeni.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Týká se ten audit, který běží teď, i tohoto případu?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Samozřejmě, díváme se na ty Tatry, snažíme se především dohledat a zjistit, na kolik byla ta zakázka předražená a samozřejmě snažíme se a hledáme tedy ty osoby, které byly za ty manipulace zodpovědné. Ale, a tady se vracím k tomu, co jsem řekl na začátku, k tomu systému, že ten systém je, má velice, velice dobře vytvořený, vytvořené takové jaksi obranné, obranné funkce a je velice těžké jaksi identifikovat jednu konkrétní osobu v průběhu celého akvizičního procesu, který je nesmírně složitý a říci ano, a toto je, toto je viník. Ten systém je mimo jiné také založen na celé řadě jaksi velice alibistických kroků a ta odpovědnost se v něm rozplývá. Já nevím, jak jinak bych to lépe vysvětlil, ale je to skutečně, je to velice neprůhledný, netransparentní alibistický systém.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Neboli mám tomu rozumět tak, že vy osobně se obáváte, že by celé to šetření několika korupčních kauz mohlo skončit tak, že se rozplyne do kolektivní viny?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
I to se může stát. Já doufám, že se nám, že se tedy podaří, podaří, podaří ty osoby, které jsou za případné, za případné, případná pochybení nebo korupci nebo jakékoliv jiné manipulace zodpovědné, identifikovat. Ale i to se může stát.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Další spekulace a opět kolem korupce a podezřelých nákupů jsou kolem vašeho předchůdce náměstka Jana Fulíka. Spekulovalo se o tom, že doplatil na svůj podíl při nákupu letounů CASA i obrněných vozů Iveco. Co je na tom pravdy?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Pan náměstek Fulík byl odvolán z funkce z toho důvodu, že pan ministr jaksi se rozhodl, že ty kompetence a tu práci, kterou tam dělal, budu dělat já. To byl hlavní důvod. A ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Potřeboval pro vás místo? Tak tomu mám rozumět?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Ne, no tak, je to nový ministr a přichází s novým týmem, já jsem se vrátil před třemi týdny, čtyřmi týdny z NATO a dostal jsem tuto nabídku a samozřejmě jsem ji přijal.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Takže spojení pana Fulíka a problémů z letouny CASA vy vylučujete.

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Ale tak, nevylučuji, ale opět je tady celá řada hypotéz a já ctím presumpci neviny.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Patří letouny CASA a transportéry Iveco mezi ty také prošetřované zakázky auditem?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
My se díváme samozřejmě na všechny zakázky, nejsou to transportéry Iveco, jsou to ty lehké obrněné vozy Iveco, samozřejmě.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A, říkáte na všechny, kolik jich je, kolik jich prověřujete těch ...

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
No, tak to já vám takhle z hlavy neřeknu, ale rozum..., a v tom je taky ten problém, že do těch akvizic spadá spousta velice jaksi neviditelných i běžně provozních, běžných provozních záležitostí, čili je to obrovská, obrovské množství smluv. Ale samozřejmě se především ten malý auditní tým, nebo auditorský tým soustředí na ty velké zakázky, na ty zakázky, které jsou kontroverzní, které se diskutují veřejně.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak a lze podle vás teď říct, že na ministerstvu už se takové manipulace se zakázkami, od té doby, co nastoupilo nové vedení, nedějí a dít nebudou? Dal byste za to ruku do ohně?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Já za to ruku dám ruku do ohně, ale ne, nedějí. Nedějí. Skutečně nedějí a můžu to říct i sám za sebe, protože jsem v poslední době, mně procházely rukama některé tedy investice a já jsem byl velice opatrný a využíval jsem právě i těch rodících se kontrolních mechanismů, takže jsem si věci nechával znovu prověřovat a ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tedy můžete ručit za to, že těch 40 miliard, které armáda žádá jako pravidelný přísun peněz ze státního rozpočtu, se nerozpustí do rukou korupčníků?

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
No, my za to musíme ručit, protože pokud by se vám, pokud bychom, a já ani nebudu říkat pokud bychom, pokud bychom byli neúspěšní, ne, my za to budeme ručit, protože jinak ztratíme veškerou, veškerý zbytek věrohodnosti.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Říká náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, já vám děkuji za váš čas, na slyšenou.

Jiří ŠEDIVÝ, náměstek ministra obrany:
Děkuji vám, na shledanou.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Za okamžik Radiožurnál nabízí další zprávy, od mikrofonu se loučí Štěpánka Čechová.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Ozvěn dne, Dvaceti minut Radiožurnálu i dalších zpravodajských a publicistických pořadů si můžete poslechnou v iRadiu.

Pokud se chcete našeho hosta na cokoliv zeptat, můžete své dotazy zasílat buď na adresu 20minut@rozhlas.cz, nebo použít facebookovou stránku pořadu. Na otázky v diskusním fóru bohužel hosté nemohou reagovat.

autor: šče