Jiří Pospíšil: Premiér by měl být kdokoliv, kdo hájí zájmy Česka a není spojený s Agrofertem

Občanští demokraté vyzvali premiéra Andreje Babiše, aby si ve Sněmovně řekl o důvěru pro svou vládu. Návrh o hlasování nedůvěře vládě podporuje i opoziční TOP 09. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to potvrzuje šéf strany Jiří Pospíšil.

„Situace je natolik vážná, že nejde jen pouze o mezinárodní ostudu, ale i reálnou škodu, která by mohla vzniknout České republice,“ říká v souvislosti s vyjednáváním peněz z Bruselu do Česka – v čele vyjednávací komise týmu by totiž podle Pospíšila stál člověk, který bude oficiálně uznán Evropskou unií za člověka, který neoprávněně čerpal evropské peníze.

Andrej Babiš: Dodržuji české a evropské zákony, v žádném střetu zájmů nejsem

Premiér Andrej Babiš reaguje na schůzi sněmovny na informace o výsledku auditu Evropské komise ohledně jeho možného střetu zájmů dotací pro Agrofert.

Podle Evropské komise, která poslala do Prahy předběžnou auditní zprávu, je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a Česká republika by měla vrátit dotace pro Agrofert počínaje únorem 2017. To ale Andrej Babiš ve Dvaceti minutách Radiožurnálu odmítá – zpráva, kterou ani neviděl a nechce vidět, je podle něj otázkou právní expertízy.

„To bude zkrátka poškozovat naše zájmy, a proto by někdo jiný z hnutí ANO měl být tím vyjednavačem a stát v čele vlády,“ zdůrazňuje.

A kdo by podle něj mohl být důvěryhodným nástupcem Andreje Babiše? Podle Pospíšila člověk s mandátem hnutí ANO, který by ale nebyl ve střetu zájmů, nečerpal evropské peníze a nebyl by spojený s Agrofertem.

„Člověk, který bude hájit zájmy České republiky, a ne se chovat v Bruselu jako advokát Andreje Babiše nebo advokát koncernu Agrofert,“ říká.

Do dalších voleb se Starosty?

Jiří Pospíšil kandidoval do Evropského parlamentu, což podle něj není žádnou překážkou k tomu, aby stál v čele TOP 09. „Když je někdo europoslanec, tak je to vnímáno jako problém. A to je bariéra, kterou bouráme,“ reaguje na kritiku ze strany Miroslava Kalouska. 

Nyní je podle něj potřeba naplánovat strategii do dalších voleb – důležité je, aby nadále spolupracovali s hnutím STAN. „Jak pražské, tak komunální i evropské volby ukázaly, že když tyto dvě strany spolu kandidují, tak oslovují ještě další voliče a projekty jsou úspěšné,“ uzavírá. 

autoři: Marie Bastlová , prh

Odebírat podcast

Související