Ještě je čas na záchrannou brzdu, říká člen NERV o návrhu úspor ve státním rozpočtu

Součet schodku státního rozpočtu se za poslední tři roky vyšplhal na bilion korun a příští rok naroste o dalších 295 miliard. Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto kabinetu Petra Fialy ve středu předložila návrhy opatření, která by měla vést k dlouhodobému zlepšení hospodaření státu. Co by hrozilo, pokud by se státní dluh dál zvyšoval podobným tempem? A v čem podle členů NERV dělá stát hlavní chyby?

Podle ekonoma Dominika Stroukala není problém jen v dynamickém růstu celkového schodku. „To, co nás trápí víc než mimořádné výdaje, které teď vláda dělá – je jasné, že v době pandemie, během války a energetické krize se budeme zadlužovat více –, je, že se zvyšuje strukturální schodek, tedy že si půjčujeme na běžný chod státu,“ vysvětluje s tím, že ve státním rozpočtu je nyní podle něj takováto dlouhodobá díra zhruba 220 miliard.

Čtěte také

„Vždycky to připodobňuji k domácnostem: Pochopíme, když si člověk půjčí na pračku nebo televizi, která se mu rozbije. Ale když budeme platit dlouhodobě vyšší nájem, než jaké máme příjmy, tak se budeme dostávat do problému, který musí zákonitě vyústit v bankrot,“ připodobňuje situaci s trvalou dírou ve státní kase Dominik Stroukal.

Díky tomu, že před pandemií měla Česká republika ve srovnání s ostatními zeměmi EU šestý nejnižší státní dluh, tak je ale podle něj naštěstí čas vymyslet a prodebatovat účinné řešení. „Nemusíme tahat za brzdy v poslední zatáčce. Máme čas to udělat správně a tak, aby to co nejméně nejméně bolelo,“ dodává ekonom.

Čtěte také

Jurečka: Snížíme podporu v nezaměstnanosti

Ministři teď portfolium návrhů předložených NERV dál rozpracují a poté vláda rozhodne, jaká opatření bude chtít prosadit. Mezi návrhy na zpomalení rekordního tempa zadlužování státu je například zvýšení daní, posunutí věkové hranice pro odchod do důchodu nebo omezení některých státních podpor.

Ministr Marian Jurečka už oznámil, že jeho resort co nejdříve připraví návrh na snížení podpory v nezaměstnanosti, aby mohl začít platit už v první polovině příštího roku. Při nejnižší nezaměstnanosti v EU a velké poptávce na tuzemském pracovním trhu je podle něj takový krok namístě.

Cílem je motivovat lidi najít si práci velmi rychle. Podpora by například nemusela být tak dlouhá anebo by se případně snižovala po měsících.

Snížit výdaje, zvýšit příjmy

Na příjmové straně rozpočtu NERV podle médií navrhuje například zvýšit daň z příjmu fyzických osob na úroveň před zrušením superhrubé mzdy, zvýšit spotřební daně nebo poplatky za těžbu nerostných surovin. Mezi návrhy je i zavedení odloženého školného na vysokých školách, které by absolventi spláceli po dosažení určité příjmové hranice.

Na výdajové straně rozpočtu NERV navrhuje zajistit úspory posunutím věku odchodu do penze a jeho svázáním s očekávanou dobou dožití. V seznamu doporučení je i zrušení státní podpory u stavebního spoření nebo vrácení slev na jízdném na úroveň před rokem 2018. Ekonomové doporučují i snížit počet úředníků nebo sloučit malé obce.

Jednání Národní ekonomické rady vlády (NERV)
autoři: Věra Štechrová , and | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související