Jaroslav Hřebík vstupuje podruhé do stejné řeky

23. prosinec 2004
O kom se mluví

Od mikrofonu přeje dobrý poslech Jan Pokorný. Hostem je nový trenér fotbalové Sparty Jaroslav Hřebík. Vítejte. My jsme mluvili spolu v tomhle pořadu na jaře roku 2002. Ten den jste ze Sparty musel odejít. Proč jste vstoupil podruhé do stejné řeky?

Host (Jaroslav Hřebík): V té řece teď teče jiná voda. Je to Sparta, ale je to jiný majitel a v podstatě za ty 2,5 roku, co jsem odešel, tak je skoro celý nový kádr. Jsou tam úplně jiní hráči.

Moderátor (Jan Pokorný): Co se podle vás ve Spartě změnilo natolik, že si myslíte, že uspějete s vaším konceptem fotbalu?

Host (Jaroslav Hřebík): Změna je život a fotbal se vyvíjí, lidi se vyvíjejí, získají nové zkušenosti. Já jsem vždycky tvrdil, že Sparta mě obohatila. Pak jsem byl v Rusku, tam jsem také získal nějaké zkušenosti. Myslím si, že mám ještě něco, co bych mohl Spartě dát nebo co by mohla Sparta ode mě využít.

Moderátor (Jan Pokorný): Vlastně vás paradoxně přijímali teď ve Spartě titíž lidé, kteří vás před těmi necelými třemi lety vyhazovali. Jaký je to pocit?

Host (Jaroslav Hřebík): To byl slušný vyhazov, kdy jsme se sešli s panem Košťálem a s panem Peltou a bez nějakých emocí mi bylo sděleno, že je taková situace, udělala se analýza té situace a že se tam změna musí udělat. Já jsem to akceptoval. Říkal jsem si to, že nějaké chyby jsem udělal, ale že je to třeba i chyba toho klubu, že propouští trenéra, protože nějaká práce tam byla udělaná. Myslím si, že jsme byli na dobrý cestě, že každý mužstvo prochází útlumem. Ten útlum nebyl zase tak hrozný, když jsem musel končit. Člověk si myslí, že třeba se i někdy vrátí. Čili teď tam jsou zase lidi, který tam přišli noví, je tam nový majitel. S panem Košťálem a s panem Peltou jsem se vídal víckrát. My jsme komunikovali o fotbale dost často konkrétně s panem Peltou. Přišel nový majitel, přišel zástupce toho majitele pan Křetínský, kterého jsem viděl vystupovat. Samozřejmě sledujete fotbal, sledujete oblíbený kluby, takže mně se ten způsob, jak se komunikovalo za Spartu, tak mně se líbil. Když jsem dostal nabídku, tak jsem byl rád. Přijal jsem ji.

Moderátor (Jan Pokorný): Byl jste jediný, s nímž Sparta jednala o angažmá po Františku Strakovi?

Host (Jaroslav Hřebík): Když jsem byl v předchozích klubech, tak jsem nikdy nebyl sám, vždycky tam bylo víc trenérů, kteří připadali v úvahu, a jednalo se s více trenéry. Já jsem každému majiteli snažil se říct svůj názor, že každý trenér je jiný, že i ten majitel musí mít aspoň představu, co od toho trenéra chce a jestli odpovídá té představě. Vždycky mě to zajímalo, kteří trenéři přicházejí v úvahu. Mně se dokonce stalo, že i předchozí můj vstup do Sparty odmítl Jirka Kotrba, jinak bych ve Spartě ani poprvé nebyl, kdyby to neodmítl. Shodou okolností, když jsem byl ve Slavii, tak i Slavii odmítl Jirka Kotrba a já bych nebyl ani ve Slavii.

Moderátor (Jan Pokorný): Chcete říct, že teď také odmítl Jiří Kotrba?

Host (Jaroslav Hřebík): Ne, teď naštěstí, co jsem se dozvěděl, pokud mám správné informace, protože to bylo hodně rychlý, tak se jednalo pouze se mnou.

Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste mluvil o tom, že váš odchod ze Sparty v tom dubnu roku 2002 proběhl věcně bez nějakých větších emocí. Dneska část příznivců Sparty protestuje proti vašemu návratu. Možná jsou to titíž, kteří před lety psali na transparent: Hřebík je Bůh. Promluvíte s nimi?

Host (Jaroslav Hřebík): Já se vždycky snažím mluvit. Já si plně uvědomuji, že fotbal se hraje pro fanoušky. Plně si uvědomuji, že trenér je zaměstnancem majitele. Jestliže trenér si potom stěžuje na majitele, který tam je a pod kterým tam vstupuje, tak si udělal asi špatnou představu nebo měl špatné informace nebo ten vstup asi si nevyhodnotil úplně dobře. Čili já jsem i zodpovědný za to, když chci jít do toho klubu, že odpovídám i za ten svůj vstup do toho klubu. Takže já vždycky si to takhle vyhodnocuji a vím, že se hraje pro fanoušky a že bez nich by se fotbal hrát nedal. Tak jsem vždycky komunikoval, ať jsem byl v kterémkoliv klubu, tak jsem se snažil vysvětlit nejenom po laické stránce, i po odbornější stránce. Takže pro mě není problém s nimi promluvit, ale samozřejmě musejí chtít.

Moderátor (Jan Pokorný): Co bude podle vás pro vás těžší, získat si hráče nebo fanoušky?

Host (Jaroslav Hřebík): Spíš jsem přesvědčený podle ohlasů, tak fanoušci spíše byli na mé straně, když jsem byl ve Spartě. Myslím si, že to bylo dokonce až v drtivé většině podle veškerých ohlasů i mediálních. Fanoušky si získáte, když fanoušek bude jednoznačně přesvědčen o tom, že jste plně oddán tomu klubu, pro který pracujete, že to chcete dělat dobře, že jste přesvědčený o tom, že i spolupracujete s tím fanouškem, takže fanoušek to tak musí cítit, jinak to snad ani nejde. Co se týče hráčů, tak v kádru jich je vždycky 20, 24 do pole. Vždycky v každém mužstvu se najdou hráči, stalo se to i Frantovi Strakovi, protože o to psal v novinách, že ne všem hráčům vyhovoval a ne všichni hráči budou na něj vzpomínat v tom nejlepším. Tak to se vám stane, protože někteří hráči jsou přesvědčeni o tom, že mají hrát. Jsou dokonce přesvědčovaní i svým okolím, že by měli hrát, nastupovat, že jsou dobří. Mohou být přesvědčovaní svými manažery, mohou být přesvědčováni rodinami, otci, kteří třeba hráli fotbal. záleží potom na tom, jak ta spolupráce vzniká, jak ta spolupráce probíhá. Já se snažím vždycky přesvědčit hráče o tom, že ta práce, kterou budeme dělat, takže bude pro ně prospěšná, že jim něco dá, nehledě na to, že můžete i na základě určitých příkladů jim říct, že když tito hráči dobře pracovali, tak se třeba dostali do zahraničí. To všechno na ně může působit, ale vždycky vás mají nejraději hráči, kteří hrají a kteří třeba mají dobrý vyhlídky na to, co oni chtějí dokázat ve fotbale.

Moderátor (Jan Pokorný): Sparta vede po podzimní části tabulku o 9 bodů. Co když nezískáte titul?

Host (Jaroslav Hřebík): Tak ve fotbale je možné všechno, ale je určitá pravděpodobnost, já si myslím, že už to není možný, aby Sparta nezískala titul. Uděláme všechno pro to, abychom ho získali. Prostě to by byla tragédie.

Moderátor (Jan Pokorný): Pro vás?

Host (Jaroslav Hřebík): Nejenom pro mě. Já bych asi musel skončit s fotbalem úplně a pro Spartu by to byla velká smůla.

Moderátor (Jan Pokorný): Jaroslav Hřebík teď říká, že když Sparta letos nezíská titul, takže končí s fotbalem.

Host (Jaroslav Hřebík): Pro mě to bude jasně znamenat, že už mě asi nikdo neangažuje jako trenéra, i když mám fotbal rád a trenérem jsem se nějakým způsobem díky shodou okolností stal, tak vlastně ho chcete dělat, ale to potom asi ti manažeři nebo majitelé klubů si řeknou, že to asi je něco špatného, i když potom ten trenér za to třeba ani nemusí moct.

Moderátor (Jan Pokorný): Říkal jste sám, že stát se může cokoliv. Ve zkorumpovaném českém fotbalovém prostředí nikdo neví, který tým třeba bude potrestán odejmutím bodů. To se pak můžete trenérsky rozkrájet.

Host (Jaroslav Hřebík): Nebo se můžete trenérsky rozkrájet tak, že se vám naruší spolupráce s mužstvem a ani za to nemusíte moct, za to, že se ta spolupráce naruší.

Moderátor (Jan Pokorný): Jak by vám bylo, kdyby se prokázalo, že třeba i Sparta je namočena v té korupční aféře a přišla by třeba o 12 bodů?

Host (Jaroslav Hřebík): No tak bylo by to určitě nepříjemný. Já si myslím, že Sparta, kdyby byla namočena, tak jsou namočený všichni klubu a měly přijít potom všechny kluby o 12 bodů. Asi by to bylo nejspravedlivější.

Moderátor (Jan Pokorný): Kolik času potřebuje trenér vašeho tipu na to, aby hráči hráli podle jeho gusta?

Host (Jaroslav Hřebík): Záleží zase na té spolupráci, jak to hráči vezmou. Záleží na tom, jak hráči jsou individuálně vyspělí. Současný fotbal, jak se vyvíjí, tak vlastně hlava se stává hrozně důležitým faktorem nejenom jak přijímají hráči nebo jaký mají charakter, jak přijímají nový prvky, jak pracují na hřišti. Například mají možnost 5 způsobů řešení herní situace. Ten hráč si musí vybrat dostatečně bezpečnou, ale také dostatečně efektivní. A to všechno je potřeba, aby bylo automatické v krátkém čase desetin vteřin. On se musí automaticky rozhodnout. Čili když ti hráči jsou hodně vyspělí, tak je potřeba krátký čas. Já si myslím, že dříve to bylo horší, protože dříve k tomu způsobu hry, který se teď v Čechách hraje v podstatě ve všech klubech, tak byla nedůvěra. Zpochybňovaly se určitý cesty, takže teď už je to jednodušší. Teď v podstatě všechny mužstva hrají zónovým způsobem hry. Záleží na tom ale, jakým způsobem potom ten způsob hry předvádějí nebo vnímají a jak jsou individuálně schopni potom v tom individuálním řešení.

Moderátor (Jan Pokorný): O Františku Strakovi kdosi vypustil do Mladé fronta Dnes, že měl problém s drogami. Co tomu říkáte?

Host (Jaroslav Hřebík): Že to je hrozný, že to je hrozná věc, že ta společnost je hrozně krutá, protože už vlastně se dokážou vcítit do toho trenéra, protože mně se to stalo před 2,5 roky, kdy jsem musel skončit, že jsem nezvládal tu situaci, a také asi 2, 3 měsíce jsem prostě pro rodinu neexistoval. Já jsem nebyl schopen nic pořádně dělat, nejste schopen se soustředit na televizi, nejste schopen si přečíst knížku. Je to těžké a nedokáže vás z toho rozptýlit nic. Odezní to až časem, ale dokážu si představit, co to pro něj znamená, že musí skončit a ještě do toho takováhle rána, tak ta naše společnost je hrozně krutá.

Moderátor (Jan Pokorný): V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny říkáte, že teď žijete jenom Spartou a že to pochopitelně asi pocítí i rodina. Vzhledem k emocím, které provází výměna na trenérském postu Sparty bude každý matný výkon ostře sledován a asi i ostře komentován. Jste na to připraven?

Host (Jaroslav Hřebík): Já než jsem se domluvil s panem Křetínským a řekl jsem, že tedy jsem rozhodnut do toho jít, tak jsem si plně uvědomoval, že v podstatě nemám co získat. Že v podstatě já jako osoba nemám co získat. Když budeme hrát dobře, tak to bude většinou vnímáno tak, že ta hra už tady byla připravena, že to mužstvo už hrálo dobře, vyhrálo podzimní soutěž o 9 bodů. Takže budeme hrát v lize dobře, tak to bude tak vnímaný, že to je normální věc, že to je v pořádku. Když se stane, že budou nějaký výkyvy, tak samozřejmě hned se to využije, že to je v podstatě i moje vina, vždyť moje jméno je s tím negativně spojovaný. Co se týče potom Ligy mistrů, tak v Lize mistrů jsme hráli a hráli jsme docela dobře. Myslím si, že to bylo i nadčasový, to, co se tenkrát předvádělo. Když se bude hrát dobře, tak je to zase samozřejmost, protože už vlastně se postoupilo i před rokem za Jirky Kotrby do další skupiny Ligy mistrů. Ta pravděpodobnost, že vyhrajete Ligu mistrů, je samozřejmě v našich podmínkách dost malá. Takže co já mohu jako trenér získat? Já jako trenér mohu jenom něco zopakovat. Když to nezopakuji, tak to bude negativní. Já si myslím, jak jsem vám řekl na začátku, já mám nějakou praxi, nějaký zkušenosti, něco o tom fotbale vím, tak to chci uplatnit. Věřím, že z toho bude profitovat Sparta.

Moderátor (Jan Pokorný): Hostem rozhovoru O kom se mluví byl nový trenér fotbalové Sparty Jaroslav Hřebík. Děkuji za odpovědi. Na shledanou.

Host (Jaroslav Hřebík): Mějte se hezky a na shledanou a hezké Vánoce.

Moderátor (Jan Pokorný): Nápodobně.

Moderátor (Jan Pokorný): Nyní čekáme na vaše názory, pocity, dojmy či připomínky. Dobrý den, máte slovo.

Názor posluchače: Dobrý den, u telefonu Karel, Ústí nad Labem. Pane redaktore, já bych chtěl jenom reagovat na tu Mladou frontu Dnes. Já si myslím, že pokud se ty drogy nepotvrdí, tak skutečně já bych byl velice radikálním člověkem a okamžitě tu Mladou frontu rozpustit a nebo jí dát takovou pokutu, že sama zkrachuje. To skutečně není možné, aby člověka takhle obvinili bez nějakých důkazů. Ani člověk nemůže najít slova, aby to odsoudil. To je všechno.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor, hezký den. Haló, další, prosím.

Názor posluchače: Dobrý den, pane Pokorný. Pokorný, Šumperk, já vás zdravím. Pane Pokorný, prosím vás, jsem obdivovatel Franty Straky, jsem ze Šumperka z Moravy a divím se panu Hřebíkovi, že může vyprávět takové věci, že Sparta není zkorumpovaná. Pane Pokorný, sleduji náš fotbal asi 58 roků a když Sparta někde venku dostane napráskáno a doma jim všechno prochází, tak co na to řeknete? Děkuji vám mockrát. Přeji příjemné svátky.

Moderátor (Jan Pokorný): Na to neříkám nic, říkat máte vy. Další, prosím. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, Malík u telefonu. Já jsem chtěl říct jednu věc. Nefandím Spartě, jsem baníkovec. Fandím českému fotbalu. To, co se děje v českém fotbalu, všichni by měli odstoupit. Co se týká pana Straky, velice mu fandím a pokud se prokáže, chtěl bych, aby šel na testy, aby prokázal, že to není pravda. V momentě, kdy se to prokáže, Mladá fronta Dnes by měla buďto dostat takovou pokutu, že ji to zruinuje, a nebo by ji měli rovnou zavřít. Toto, co se děje, to nemá obdobu. Takhle pošpinit člověka bez důkazů, ale Franta Straka by se měl bránit. Děkuji, na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor. Hezký den. Další telefonát, prosím.

Názor posluchače: Dobrý den, Pospíšil, Praha. Já bych chtěl jenom reagovat na to, co je skutečností teď, to znamená, že trenérem Sparty je pan Hřebík, fandím panu Hřebíkovi, lituji, že musel pan Straka odstoupit a přeji všem hodně dobrého a nového do Nového roku. Děkuji, na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou, hezký den. Haló, máte slovo.

Názor posluchače: Dobrý den, Honza, Praha. Nejsem expert na fotbal, ani na pana Hřebíka, ani na toho pana Straku. Chtěl bych připomenout, že tolik kritizovaná Mladá fronta Dnes se stává vlastně filiálkou České televize. Pan Šíma si zve s oblibou redaktory Mladé fronty a tam se plive vesele i na lidi, kteří si to nezaslouží. Děkuji, na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Prosím poslední telefonát. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, posluchač Petr ze Svitav. Já bych chtěl říct jenom panu Hřebíkovi, že jestli má někdo dosáhnout úspěch v Lize mistrů, tak je to jedině on a stojím za ním. To je vše. Děkuji.

Moderátor (Jan Pokorný): A tím končí další vydání pořadu O kom se mluví. Hostem byl Jaroslav Hřebík, staronový trenér fotbalové Sparty.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jap
Spustit audio

Více z pořadu