Jaroslav Brabec

29. květen 2011

Největší audioportál na českém internetu

r_2100x1400_radiozurnal.png

Rozhovor s režisérem, kameramanem a scenáristou Jaroslavem Brabcem o tom, proč v Praze a Londýně autorsky připravil výstavu fotografií a dokumentů Wintonovy vlaky, jaký by měl být jeho příští film i zda ho těší předávat zkušenosti žákům

Kdyby měl nedělní host Radiožurnálu charakterizovat svou profesi, použil by prý označení filmař. Jaroslav Brabec je režisér, kameraman, scenárista, ale také fotograf. V neděli po 11. hodině si s ním povídal moderátor Václav Žmolík zejména o výstavě Wintonovy vlaky, která se koná na pražském Vyšehradě.

„Napadlo mě zabývat se českými dětmi, které Nicholas Winton zachránil. S několika z nich jsem se také setkal,“ vysvětluje Jaroslav Brabec v úvodu rozhovoru s tím, že na výstavě můžou návštěvníci vidět jejich fotografie spolu s autobiografickými medailony.

Jaroslav Brabec však nezůstal jen u dětí. „Zabýval jsem se vznikem nacismu a nástupem Adolfa Hitlera. Na výstavě jsou k vidění Norimberské zákony, Mnichovská dohoda, ale také různé dopisy a dokumenty,“ popisuje.

Režisér a fotograf Jaroslav Brabec zavzpomínal také na setkání se samotným Nicholasem Wintonem, který nedávno oslavil 102. narozeniny. „Žije asi 60 kilometrů za Londýnem a je ve velmi dobré kondici,“ zmiňuje s tím, že Britové o této osobnosti mnoho nevědí. I proto byla stejná výstava uspořádána i v Londýně.

„Byl bych rád, kdyby si návštěvníci odnesli z výstavy nějaký silný pocit,“ dodává Jaroslav Brabec, který ve vysílání také nastínil své setkání s dětmi, které Nicholas Winton zachránil. Čí osud se ho nejvíce dotkl? A co ho na práci režiséra a fotografa nejvíc baví? I nad těmito otázkami se zamyslel filmař Jaroslav Brabec. Jeho odpovědi si můžete poslechnout v iRadiu.

Záznam celého rozhovoru s Jaroslavem Brabcem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše