Jan Skřivánek

24. listopad 2011

Největší audioportál na českém internetu

Někteří lidé si skutečně dávají drahá umělecká díla do obýváku, aby se na ně mohli dívat, tvrdí Jan Skřivánek | Foto: Matěj Pálka

Rozhovor se šéfredaktorem časopisu o umění Art and Antiques Janem Skřivánkem o tom, co je určující pro vyčíslení hodnoty cenného uměleckého díla i jak dobrou investicí je umění v době hospodářských turbulencí

Jan Skřivánek je šéfredaktorem časopisu Art & Antiques a expertem na český aukční trh. Tomášovi Pancířovi i posluchačům se pokusil přiblížit prostředí českých i zahraničních aukcí. Vysvětlil také, proč je příhodná doba investovat právě do umění.

Ceny uměleckých děl jsou v dnešní době pro sběratele velice příznivé. Například nedávno prodaný obraz Zátiší s lahví Cherry od Emila Filly, za který jeho nový majitel zaplatil šestnáct a čtvrt miliónu korun, by se podle Jana Skřivánka před krizí prodal za více jak 20 miliónů.

Do umění však nemá smysl jen investovat, má smysl jej i sbírat. Podle Martina Skřivánka by měli lidé umělecká díla kupovat, aby je potěšila. „Pokud chcete kupovat současné umění, řiďte se tím, co se vám líbí, když na tom vyděláte, je to příjemný bonus,“ odpovídá expert na český aukční trh na dotaz posluchačky Radiožurnálu.

Právě skutečnost, že si lidé kupují na aukcích obrazy, které pak doma pověsí na stěnu, je zajímavým faktorem v prodejnosti děl. „Lidé třeba raději kupují ranného veselého Čapka než jeho pozdní obrazy,“ upozorňuje Jan Skřivánek, že bez ohledu na kvalitu děl, si málokdo pověsí na stěnu obraz, který sálá depresivní atmosférou.

Jan Skřivánek je šéfredaktorem časpisu o umění Art & Antiques

Jan Skřivánek se pokusil vysvětlit, co rozhoduje o tom, za kolik se prodávané dílo na aukci vydraží. Ale nejen o aukcích byla řeč, v rozhovoru s Tomášem Pancířem se mohli posluchači dozvědět od Jana Skřivánka, proč je umění v době krize dobrou investicí, jak fungují aukce a zda se jedná skutečně jen o koníček pro nejbohatší. Řeč byla i o zlodějích uměleckých děl, proč většinou neskončí jako milionáři a ztracená díla se obvykle naleznou.

Záznam celého rozhovoru s Janem Skřivánkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: mjp

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.