Jan Mládek: Český export na Ukrajinu je žádoucí, v Rusku minimalizujeme škody

„Nevidím důvod, proč by se české firmy neměly na Ukrajinu vrátit,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který se vrátil z návštěvy Kyjeva. Podotýká také, že český export na Ukrajinu loni poklesl o 40 procent. Jaká je exportní strategie České republiky? A jak vypadá obchod s Ruskem?

O návrat na Ukrajinu podle něj nemají zájem například soukromé banky, které tam přišly o hodně peněz. „Ukrajina má problém s platební bilancí a vyjednává o zavedení zvláštní dovozní přirážky, což zkomplikuje český export na Ukrajinu,“ vysvětluje.

Naopak ukrajinský export do Česka přes problémy kvůli událostem v doněcké a luhanské oblasti podle něj klesl jenom málo. „Celkový obchod s Ukrajinou je v deficitu,“ podotýká s tím, že Ukrajina byla schopná navýšit export u oblastí, které nebyly zasaženy válkou.

Česká republika podle něj pokračuje v exportní strategii na země mimo EU, více se chce věnovat Čině a Rusku. „V Čině se daří, co se týče Ruska, tam jsme v módu minimalizace škod, tedy aby export nepoklesl příliš a abychom nepřišli o pracovní místa, která jsou s tím spojena,“ vysvětluje.

Čtěte také

S čím se vrátil ministr průmyslu a obchodu ze své návštěvy Kyjeva? Dodávají některé české firmy zbraně na Ukrajinu? A prosadí současná vláda zrušení limitů na těžbu hnědého uhlí? Poslechněte si záznam Dvaceti minut Radiožurnálu.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: kko , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?