Jan Malíř a práce v porotě

6. červenec 2002

Sedm statečných - i tak by se dalo přezdívat porotě, která na karlovarském filmovém festivalu rozhodne o filmu, který získá hlavní cenu. O křišťálový glóbus se letos utká 18 celovečerních hraných snímků. Jsou mezi nimi i dvě česká želízka - Zelenkův Rok ďábla a Tycovi Smradi.

V čele velké poroty je francouzský režisér Jean - Marc - Baar. Muž, který se na zdejší festival pravidleně vrací.

Stejně tak to už roky dělá český zástupce v porotě, kameraman Jan Malíř. Jolku Krásnou zajímalo, zda je Jan Malíř rád, že rozhoduje o vítězi karlovarské soutěže.

Je to pro mne opravdu velká čest. Jsem tu velmi rád a těším se na to setkání. Já bych se totiž z domu moc nevyhrabal a takhle se dostanu mezi lidi, které mám rád.

Změnily se pro vás Karlovy Vary, když jste sem jezdil ještě jako student, posléze jako filmař, nyní jako porotce? Vnímáte to jiným pohledem?

0:00
/
0:00

Ty Vary se mění samy o sobě. Je tu krásně a je to krásné město pro takovýto významný festival. Senzační setkání.

Jaká máte kriteria? Bude hrát hlavní roli, že jste kameraman a budete v porotě upřednostňovat vizuální stránku?

Určitě ne. Už proto, že pro mne je nejdůležitější, když na mě film působí jako celek. A myslím si, že právě umím rozlišovat, a nesoustředím se jen na jednotlivé profese. Pro mne je čím dál důležité, pokud film umí dát nějaký pocit. Nejlépe radosti. Musím se přiznat, že budu podporovat snímky, které rozvíjejí dobré lidské vlastnosti. To je myslím poslání.

Realizoval jste Pelíšky a Musíme si pomáhat, co připravujete?

Ano, je to opět s Honzou Hřebejkem, začínáme za měsíc. Skvělá veselohra, myslím pro nás, pro Čechy, jmenuje se to Pupendo. Napsal to opětˇPéťa Jarkovský. Připravujeme to vlastně se stejným týmem.

autoři: mkp , jok
Spustit audio