Jan Cibulka kritizuje novelu zákona o přístupu k informacím: Veřejnost má mít právo se ptát
Vláda Andreje Babiše přišla s návrhem, který by ztížil přístup veřejnosti k údajům o trestních řízeních nebo ke statistikám přestupků. K veřejnosti by se tak nemusely dostat informace o tom, z jakého důvodu soud poslal některého politika do vazby. Co na to říká datový novinář Českého rozhlasu a expert na zákon o svobodném přístupu k informacím Jan Cibulka?
Pokud by státní zástupce zastavil trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapího hnízdo, tak by podle novely veřejnost neměla nárok informaci vymáhat. Pokud by se tedy státní zástupce rozhodl té věci mlčet, jak připomíná Jan Cibulka, který zároveň jmenuje i další případy, které by novela ovlivnila.
„Novela výslovně říká, že pokud je informace součástí trestního řízení, a když nevznikla činností policie, což je typicky zpráva Olafu, která byla v rukou ministerstva financí, tak tahle informace se rovněž veřejnosti neposkytuje,“ vysvětluje.
Zde je opět možnost státního zástupce nebo policie se rozhodnout, že veřejnosti informace poskytne, odpadla by ale možnost se soudně bránit proti tomu, když by informaci odmítli zveřejnit.
„Úřadům by to v některých oblastech zvětšilo manévrovací prostor, proč odmítnout nějakou žádost o informace,“ vysvětluje s tím, že informovat o trestním řízení by mohl rozhodnout výhradně státní zástupce.
Cibulka nicméně zdůrazňuje, že nebezpečná je novela i v oblasti bezpečnostních informací, protože rozšiřuje neposkytování například statistik kriminality na veřejnou správu. „Obáváme se, že toto ustanovení by umožňovalo tyto informace neposkytovat,“ uzavírá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.