Jaký bude mít covid-19 ekonomický dopad na Romy? Podrobně o situaci v Hranicích s Robertem Sutorým

14. květen 2020

Budou Romové po skončení nouzového stavu daleko více ohroženi sociálním vyloučením? Odpovídá Robert Sutorý z odboru sociálních věcí na Městském úřadě v Hranicích na Moravě.

„Určitě je tu předpoklad zvýšení nezaměstnanosti, který se více dotkne sociálně slabších skupin. Mnoho Romů, kteří žijí v Hranicích, je dlouhodobě zaměstnáno, kvůli nouzovému stavu jsou ale nyní převážně doma se 60 % platu. Dá se očekávat, že se proto více zadluží nebo že nebudou schopni včas zaplatit své závazky, tj. například pohledávky u bankovních společností nebo nájem.“

Robert Sutorý se prozatím nesetkal se zvýšeným problémem lichvářského byznysu:

„Co se týče lichvy, tak jsem tady v Hranicích zatím nezaznamenal žádnou změnu, nebo nemám informace o tom, že by s tím bylo více problémů. Je to buď stejné, anebo se lichva trochu vytratila.“

O služby pro seniory je v Hranicích velký zájem

Čtěte také

Město Hranice zajišťuje od počátku pandemie nákupy a další služby pro osoby starší 70 let. Seniorům se snaží pomoci s vyzvednutím léků nebo zaplacením nájemného či dalších poplatků spojených s bydlením:

„Mohu říct, že pomoc s nákupy tu je na dobré úrovni. Sám se také účastním. Jedná se zejména o nákup základních potravin nebo vyzvednutí léků a rozvoz roušek. Služba je určena hlavně těm, kteří nemají možnost roušky jinak získat. Občas se jedná o zaplacení složenek na poště.

Lidé musí nejprve zavolat na sociální odbor a oznámit, že potřebují naši pomoc. Sdělí své iniciály a adresu. Pracovníci odboru pak zajedou k nim domů, dostanou nákupní seznam s finanční hotovostí, případně recept na vyzvednutí léků. Raději si ještě necháváme potvrdit, kolik peněz dostáváme a kolik vracíme, kdyby náhodou zapomněli.“

Podle Sutorého nejsou odmítáni ani ti, kteří hranici 70 let ještě nepřekročili:

„Snažíme se vyjít vstříc i lidem, kterým je třeba 69 let, převážně služeb ale využívají lidé nad 70 let. A jsou za ně hodně rádi.“

Rouškové popelnice

Na základě doporučení hygieniků přistoupilo město Hranice na nový způsob zacházení s nebezpečným odpadem, který se nově ukládá do takzvaných rouškových popelnic. Podrobná mapa sběru nebezpečného odpadu je umístěná na webových stránkách města.

Čtěte také

„Ve městě, ale také ve vybraných podnicích a obchodních centrech, jsou umístěny speciální popelnice na použité roušky, jednorázové obleky nebo návleky na boty, případně na kontaminovaný odpad od rodin v karanténě. Popelnice jsou označeny nápisem „Nebezpečný odpad“ a je na nich vyznačeno, co a jak se do nich má ukládat.“

Přestože od 20. dubna úřady obnovily za zvýšených hygienických podmínek svou činnost, stále fungují v omezeném režimu - tedy jen v nejnutnějších záležitostech, které nesnesou odkladu a nelze je vyřídit online.

„Romové v nouzovém stavu chodí na úřad opravdu řešit jen to nejnutnější, tedy např. zápis dětí do prvních tříd, zjišťují informace ohledně dávek hmotné nouze či jak nyní řešit placení nájmu nebo posunutí splátek u úvěru.“

„Romský poradce je v každodenním kontaktu se zástupci základních škol a spolupracuje na předávání domácích úkolů dětem. S nimi je ve spojení buď přes aplikaci Messenger, nebo jim úkoly vytiskne a doručí na ubytovnu.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.