Sociální práce funguje až ve chvíli, kdy se povede rodinu někde ubytovat, míní Robert Sutorý
Robert Sutorý pracuje jako terénní sociální pracovník na MÚ v Hranicích na Moravě. Ve volném čase motivuje žáky a studenty, kteří navštěvují místní Dům dětí a mládeže.
Podle Sutorého je pro rodiny s dětmi dnes největší problém najít si ucházející bydlení.
„Mými klienty jsou převážně Romové, ale asi 30% klientely tvoří neromové. Vyžadují po mě rady, hlavně co se týče dluhového poradenství nebo vyřizování důchodu, invalidního tak starobního.“
Sutorý pro rodiny v nouzi shání bydlení nejen v Hranicích, ale i v okolních městech:
„V posledních pěti letech řeším nejvíc problémů s byty, protože zvlášť městských bytů je nedostatek. Pokud je rodina trochu schopná a nemá žádné větší problémy, řeší nejprve vlastní žádost o byt nebo jakýkoliv problém s bydlením související. Hledáme komerční bydlení, městský byt nebo ubytovnu. Pokud jsou problémy větší, nebo pokud jde třeba o matku samoživitelku, zařizuji azylový dům. Hledám nejen v Hranicích, ale třeba i v Havířově nebo v Brně, protože se velice často stává, že jsou azylové domy přeplněné.“
Podle Sutorého nelze bez střechy nad hlavou sociálně potřebné začlenit znovu do společnosti:
„Sociální práce funguje až ve chvíli, kdy můžeme rodinu někde ubytovat a zaměstnat. Teprve pak se můžeme zaměřit na ostatní věci, jako jsou dluhy nebo vzdělání.“
Volný čas patří dětem
Sutorý vyzdvihuje zlepšení pracovního trhu, díky němuž je možné zaměstnat celé rodiny.
„Moji klienti nemají problém najít si práci. Tu jsem myslím schopný najít velice rychle, protože tady vzniklo několik nových firem a City Park, kde zaměstnávají i Rumuny, Maďary, Poláky. Nejen že seženu práci pro muže, ale i pro jeho ženu, čímž se jim příjem zdvojnásobí a oni mohou začít řešit dluhy a další problémy.“
Robert Sutorý se už 20 let věnuje ve volném čase romským dětem, které navštěvují v Hranicích Dům dětí a mládeže. Vedle volnočasových aktivit tu probíhá také intenzivní doučování pro žáky základních a středních škol:
„Pro romské děti pořádáme letní tábory, organizujeme krátkodobé projekty nebo taneční soutěže. Dále tu máme i doučování pro předškoláky, žáky na základní škole i středoškoláky, včetně přípravy na přijímací zkoušky na vysokou školu. Podle statistik jde o úspěšný projekt, protože máme nejvíc romských vysokoškoláků a středoškoláků v České republice.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.