Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Lom v Hřimeždicích na Příbramsku je mekkou potápěčů i milovníků skoků do vody z obřích výšek

Místní ho právem označují za své moře – kromě krásných skal, vzrostlých borovic a vysekaných břehů nabízí i čistou vodu. Dříve lom v Hřiměždicích používali vojenští potápěči, teď se tady pořádají závody ve skocích do vody.

Přezdívají ji babča na Babetě, důchodový věk by ale Mileně Konášové hádal málokdo. Vděčí prý za to místnímu lomu, kam se třikrát denně jezdí na svém stroji koupat.

Čtěte také

„Koupu se tu odmala, i se tu potápím, no teď už tolik ne, ale jako děti jsme tu byly celé dny,“ vypráví. O lomu se říká, že to je mekka českého potápění, že v roce 1959 tady byla základna pro výcvik vojenských a policejních potápěčů. A že tady nad hladinou měl být i vojenský vrtulník, na nějaké kladce.

„Tamhle, jak byl ten vrtulník, udělali takovou houpačku, na řetězu skáčou skokani nádherná salta,“ ukazuje paní Milena, která na všech závodech sedí a sleduje skoky z obrovské výšky.

Lom zachránili 

Dalším pamětníkem a milovníkem lomu je Jan Tůma. „Nejvíce jsem skočil támhle jak je ta sedmička, ale miloval jsem potápění. Stačily mi jenom potápěčské brýle a celý lom jsem se potápěl. Byly tam různé vozíky, nářadí, je to tam všechno utopené,“ ukazuje.

Jednou měl dokonce lom namále, firma ho chtěla vypustit a nainstalovala tam samospádem potrubí. To jim do rána někdo rozebral a do největší hloubky naházel. „Byl to můj táta. S peticí jsem chodila já, abychom lom zachránili,“ usmívá se paní Milena.

Soutěže ve skocích do vody

Díky tomu si lidé mohou užívat koupání a také závodů ve skocích do vody, které jsou tady už dvacet let. Zakladatel soutěže highjump Tomáš Kučera už sedí na skále a chce mi ukázat svůj majstrštyk. „To byla takzvaná pumpa,“ usmívá se po skoku do vody.

„Kdo udělá největší aplaus, tak asi vyhrává. Přijíždějí různé skupiny skokanů, jsou tady placákové, rotace, jsou tady kluci, co skáčou ve dvou. Nebo prostě dělají show,“ dodává. Letošní ročník končí až po sobotní půlnoci.

autoři: Věra Hájková , prh
Spustit audio

Související