Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Most, který se občas vynořuje nad hladinu. Nádrž Jesenice je srdcovka pro mnoho lidí, tvrdí rybář

Oficiálně vede přes hladinu největší západočeské nádrže Jesenice u Chebu jen jeden most, v seriálu Jako u moře však ukážeme, že vedle tohoto železničního stojí ještě další. Přejít se po tomto železobetonovém mostě ovšem běžně nedá, od napuštění nádrže v 60. letech je totiž z větší části zatopen.

Pan Jaroslav Červenka právě v oblasti Malé Jesenice chytil candáta. Proč se jí tak říká? „Protože je to menší zatopená oblast než tam dole. Tady to má asi 800 metrů, tam dole 6 kilometrů,“ vysvětluje názvosloví jesenické přehrady. U její hladiny tráví vášnivý rybář prakticky veškerý svůj čas, chatu má na dohled od zatopeného betonového mostu.

Čtěte také

„Vyrazili jsme hlavně kvůli mostu, chtěli jsme si zaskákat. Určitě bych sem chtěl někdy zajet a vyzkoušet si projít jej nasucho,“ říká mladý sportovec Petr. Před chvílí z oblouku mostu skočil, nebezpečnou zábavu ovšem záchranáři kvůli úrazům z minulých let nevidí moc rádi.

Schovaný most

Za neobvyklým pohledem na most vystupující z vody míří rok od roku více turistů. „Hledají ho, ptají se, kde je. Přijdou až tam nahoru a někteří ho ani nevidí, protože je schovaný za stromy. Tak my vždycky se smíchem říkáme ‚otočte se‘,“ popisuje Marie Červenková.

„A když se potom otočí, tak mají oči vykulený, že je to takhle blízko od nich,“ doplňuje svoji ženu pan Jaroslav.

Srdeční záležitost

Most kdysi spojoval dvě části obce Všeboř. Po vzniku přehrady v 60. letech ale ztratil význam, pod vodou se tehdy ocitla nejen příjezdová cesta, ale také všechna blízká stavení. „Tamhle pod hladinou je škola, tady stály baráky, to je všechno zbouraný. No a nahoře je zatopenej mlejn,“ líčí Jaroslav.

Koupaliště Dřenice

Za uplynulé poslední desítky let se podle něj území výrazně proměnilo. Nostalgické vzpomínky se mu vrací hlavně v sezónách, kdy se most díky nízkému stavu vody vynořuje nad hladinu. „Je to srdeční záležitost, celá Jesenice. A nejenom moje, i dalších a dalších lidí,“ uzavírá.

autoři: Zdeněk Trnka , jkh
Spustit audio

Související