Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Čistá voda z potoka a dobrá dostupnost. Liberecký spolek zvelebuje lesní koupaliště

Vodní nádrž ukrytá mezi lesy, o které se dá říct, že přežila vlastní konec. To je lesní koupaliště v Liberci. Léta chátrající historický bazén nechalo město zrekonstruovat a v roce 2018 ho znovu zpřístupnilo. Více než osmdesát let starou plovárnu s romantickou atmosférou teď zvelebuje spolek nadšenců.

Čtěte také

„Lesní koupaliště má ve svém rodném listě rok 1935. V tomto roce se v Ruprechticích sešli místní patrioti a nadšenci plavání a založili Spolek Lesní koupaliště. To si dalo do vínku kulturu těla, tehdy to bylo velmi moderní. A na základě toho se zrodila myšlenka vybudovat v údolí Jizerského potoka lesní koupaliště jako takové,“ vysvětluje regionální historik Marek Řeháček. 

Obdélníkový průtokový bazén se zaoblenou mělčí částí se nakonec plavcům otevřel v roce 1940. Dnešní zrekonstruovaná nádrž má stále vodní plochu více než 1 600 metrů čtverečních. Chybí tu ale třeba původní skokanské můstky, dětem to ale nevadí. Vesele skáčou do tmavé vody z žulových hran bazénů.

Přibude i sauna

O přírodní plovárnu známou svou ledovou vodou se dnes starají tři liberečtí architekti, kterým na jejím osudu záleží. Ještě letos přibude na louce i sauna a v plánu je i jednoduchá budova s občerstvením a sociálním zázemím. Projekt si architekti připravili sami.

„Rádi bychom si tady postavili jednoduchou prvorepublikovou plovárnu, představme si modrobílou estetiku plovárny z Rozmarného léta, pruhovaný plavky s kšandami, a to celé v nějakém funkčním řešení 21. století,“ usmívá se Jan Vondrák ze Spolku Lesní koupaliště.

autoři: Lucie Fürstová , prh
Spustit audio

Související