Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku
Čistá voda z potoka a dobrá dostupnost. Liberecký spolek zvelebuje lesní koupaliště
Vodní nádrž ukrytá mezi lesy, o které se dá říct, že přežila vlastní konec. To je lesní koupaliště v Liberci. Léta chátrající historický bazén nechalo město zrekonstruovat a v roce 2018 ho znovu zpřístupnilo. Více než osmdesát let starou plovárnu s romantickou atmosférou teď zvelebuje spolek nadšenců.
Čtěte také
„Lesní koupaliště má ve svém rodném listě rok 1935. V tomto roce se v Ruprechticích sešli místní patrioti a nadšenci plavání a založili Spolek Lesní koupaliště. To si dalo do vínku kulturu těla, tehdy to bylo velmi moderní. A na základě toho se zrodila myšlenka vybudovat v údolí Jizerského potoka lesní koupaliště jako takové,“ vysvětluje regionální historik Marek Řeháček.
Obdélníkový průtokový bazén se zaoblenou mělčí částí se nakonec plavcům otevřel v roce 1940. Dnešní zrekonstruovaná nádrž má stále vodní plochu více než 1 600 metrů čtverečních. Chybí tu ale třeba původní skokanské můstky, dětem to ale nevadí. Vesele skáčou do tmavé vody z žulových hran bazénů.
Přibude i sauna
O přírodní plovárnu známou svou ledovou vodou se dnes starají tři liberečtí architekti, kterým na jejím osudu záleží. Ještě letos přibude na louce i sauna a v plánu je i jednoduchá budova s občerstvením a sociálním zázemím. Projekt si architekti připravili sami.
„Rádi bychom si tady postavili jednoduchou prvorepublikovou plovárnu, představme si modrobílou estetiku plovárny z Rozmarného léta, pruhovaný plavky s kšandami, a to celé v nějakém funkčním řešení 21. století,“ usmívá se Jan Vondrák ze Spolku Lesní koupaliště.
Související
-
Česko mezi řádky. Nový seriál Radiožurnálu vás zavede do míst, která znáte z knížek
Naši reportéři se vydali po stopách románových hrdinů, aby zjistili, jak to ve skutečnosti vypadá na místech známých z literatury. Nalaďte si denně Dopolední Radiožurnál.
-
Zatopené lomy na Vysočině jsou ráj pro zasvěcené. A pro odvážné
Domorodci, trampové a potápěči je dobře znají a mnohdy si je dost žárlivě střeží. Žulové lomy na Vysočině jsou obvykle ukryté v lesích a žádné cedule tam nevedou.
-
Dachova u Hořic: Prvorepublikový skvost mezi plovárnami
Je to asi nejkrásnější plovárna u nás. Dachova vznikla v roce 1925 a dnes vypadá podobně jako tenkrát, vedení města se totiž rozhodlo zachovat její prvorepublikovou tvář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.