Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Kitesurfing vyžaduje vítr a velký prostor ke startu. V Česku jsou pro kitery nejvhodnější Nové Mlýny

Když ti vítr napne plachtu, nemusí jen popohánět jachtu, jak se zpívá ve známé písničce. Vítr může pohánět i kite, česky drak nebo padák. A ten pak po vodní hladině žene jezdce na prkně. Kitesurfing je sport, který vyžaduje stabilní vítr a poměrně velký prostor ke startu. Proto se za ním jezdí hlavně k moři. Zkušenější kitesurfeři si ale troufnou i na dolní nádrž Nových Mlýnů na jižní Moravě.

Tažný drak (kite) čeká na pláži na dalšího Lukášova klienta

Nacházíme se v kempu v Pavlově, kde je místo, které se nazývá přímo kitová pláž. Na louce se suší nebo odpočívá sedm draků. A jeden právě startuje.

„Standardní počet ve větrných dnech bývá kolem dvaceti, pokud je víkend, tak klidně dvě stovky kiterů tady můžou být,“ říká kitesurfer Tomáš Rafala.

Kolem těla si připíná postroj, který je šňůrami spojený s drakem, což je několik metrů čtverečních velká plachta nebo padák. Se startem mu pomáhá Lukáš Kraus. „Kdyby byl silnější vítr, tak je to jednodušší,“ vysvětluje.

Rekord 18,2 metrů

Asi po půlhodině jízdy plné vysokých skoků nad hladinu se na břeh vrací další rozesmátý kitesurfer Václav Žižlavský, který je držitelem výškového rekordu na Nových Mlýnech – 18,2 metrů.

Čtěte také

„Když člověk umí ten princip a přitáhne se před tím dopadem, tak dopadá jako lístek na hladinu. Ale vypne vítr a letí z deseti metrů, tak si může zlomit i nohu,“ popisuje.

České moře

Nové Mlýny patřily v covidové době k místům, kam se kiteři uchylovali. „Jsou unikátní tím, že jsou největší, dá se jezdit na všechny směry. Říkáme, že to je naše české moře,“ vysvětluje Tomáš Rafala.

Začátečníky na Nových Mlýnech nenajdete. Ti se s kitem učí jezdit u moře, kde je stabilní vítr, malá hloubka a velký prostor na břehu.

O to zajímavější je pohled na triky a skoky těch, kteří už to opravdu umí a zvládnou tuzemské náročné podmínky. Hlavní sezona je od dubna do půlky června a další pak na podzim.

 

 

Spustit audio

Související