Jakmile se přestaneme ptát, je konec, říká moderátor Hyde Parku Civilizace Daniel Stach

V pořadu Hyde Park Civilizace České televize pravidelně mluví s lidmi, kteří jsou ve svém oboru naprosté špičky. „Nejde ale o to, kolik mají doma cen, ale o to, co skutečně dělají,” zdůrazňuje v rozhovoru s Lucií Výbornou moderátor Daniel Stach.

Mluvil s cestovatelem Miroslavem Zikmundem, překladatelem Martinem Hilským, ale třeba i s exkosmonautem Sergejem Krikaljovem, nositelem Nobelovy ceny Yoshinorim Ohsumim nebo vědcem a propagátorem ateismu Richardem Dawkinsem.

„Nikdy nebudeme mít odpověď na všechno a je to dobře. Jakmile se přestaneme ptát, přestaneme se posouvat. I věda je do jisté míry otázkou víry: můžeme si třeba představit kvarky? Vůči neznámému mám respekt a pokoru,” uvažuje Daniel Stach.

Přemýšlení je cesta

V rozhovorech, které na České televizi vede s předními vědci a mysliteli současnosti, je jeho úloha klíčová. Tématům, o nichž se svými hosty mluví, totiž musí perfektně porozumět i on sám - jedině tak je pak prý může zprostředkovat i divákům.

„Hodě proto čtu, v týmu Hyde Parku Civilizace mám kromě toho perfektní podporu,” říká. „Vždy dáme dohromady materiál, s nímž jdu do studia,” popisuje, jak se na rozhovory připravuje. To je ovšem jen část jeho práce.

„Pokud se host nedostane k tomu, aby téma srozumitelně vysvětlil, v tu chvíli jsem selhal. Mým úkolem je popularizovat vědu,” zdůrazňuje. „Přemýšlení je cesta. To, kam se dostaneme, už je na nás - ale pojďme!”

autoři: lvb , als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...