Jak vznikli legendární Kale? S malou pomocí Zuzany Navarové

31. březen 2020

Skupina Kale je jednou z nejznámějších romských kapel u nás. Její nejslavnější éra bezesporu přišla v době, kdy vystupovali se zpěvačkou Věrou Bílou. Jak na úspěch vzpomínají její členové?

Věra Bílá milovala tradiční romskou hudbu. Její domovská kapela, skupina Kale, vznikla v 80. letech. Muzikanty dohromady svedla láska k hudbě – velmi je tehdy ovlivnila britská skupina Beatles, a to nejen hudebně, ale i zpěvem.

Skupina Kale ve studiu Českého rozhlasu

Impuls pro založení kapely přišel od legendární zpěvačky Zuzany Navarové. O osudu vznikající kapely se pak rozhodovalo u Věry Bílé doma - nově vznikající skupinu si přišla poslechnout samá známá jména – již zmíněná Zuzana Navarová, tehdejší ředitel BMI Jaroš a zpěvák Petr Muk. Kale uspělo. Ani ne za rok vznikla první deska s názvem Rompop a uskupení vyrazilo na svůj první velký koncert, do Francie.

Kale nevystupovali vždy jen s Věrou Bílou. Úspěch slavili na domácí i zahraniční scéně. Nejen na své začátky přišli s do studia zavzpomínat Milan Kurej, Emil Miko Pupa, Jan Dužda st. a Emil Miko.

autor: Dušan Vágai

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...