Jak vyřešit problémy sociální péče? Zavřít ústavy, myslí si Milan Šveřepa
Proč stále žije tolik zdravotně postižených lidí v sociálních ústavech? A jak efektivně v Česku využíváme sociální služby? Ptal se moderátor Martin Veselovský Milana Šveřepy, ředitele Centra podpory transformace sociálních služeb, ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Milan Šveřepa nejprve představil pilotní projekt transformace sociálních služeb. V jeho rámci se podařilo dosáhnout toho, že více než 500 lidí odešlo z ústavů, což považuje za velký úspěch. Třetina z nich dokonce odešla mimo sociální služby – do vlastního bydlení, ke kamarádům nebo rodině.
„To ukazuje, jak fungují sociální služby tohoto typu. Lidé, kteří v nich žijí, se bez nich zcela obejdou,“ zamýšlí se Milan Šveřepa s tím, že ostatní odešli například do chráněného bydlení.
Jak Milan Šveřepa hodnotí koaliční dohodu a především kapitolu o lidech s handicapem a ústavní péči? „Jde o obecné fráze, které se objevují několik let,“ míní. „Vláda by měla přijmout odpovědnost za lidi s postižením, kterým hrozí ústavní péče,“ myslí si.
„Myslím, že ústavy přijímají lidi téměř odkudkoliv, aby naplnily postele,“ dodává. Nakonec by podle něj mohlo dojít k situaci, kdy budeme shánět uživatele pro služby a ne poskytovat služby handicapovaným, kteří v řadě případů do ústavů nechtějí.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.