Jak se pilotují boby? Čas na podrbání rozhodně není, popisuje Dominik Dvořák

„Jsme takový český kokosy na sněhu,“ popisuje s nadsázkou pilot českých posádek ve dvojbobu a čtyřbobu Dominik Dvořák. Rád se dívá na hokej a na bruslích jezdí od malička. Co ho ale přivedlo do ledového koryta?

Bob se pilotuje taháním za táhla, mechanismus je jednoduchý, ale koordinace v rychlosti třeba až 150 kilometrů v hodině je náročná. Jak pilot pozná, že má v malém korytu zatočit? „Musí znát nazpaměť dráhu, aby věděl, jak zareagovat,“ říká Dominik Dvořák, a s úsměvem dodává, že čas na podrbání rozhodně není.

Před každou jízdou nebo tréninkem si dráhu prochází, podobně jako piloti formule nebo motorek, aby si všechny zatáčky zapamatoval – čím méně na dráze řídí, tím bob jede rychleji. Nesmí se to ale přehnat, aby se posádka neotočila.

Sledujte sportovní hosty na vlastní oči! Vysíláme živě každý den na dvou kamerách zde.

Přesto není pilot, který by se nevyboural. „Kdo nepadá, ten se nezlepšuje,“ opakuje známou poučku. A co dělají ostatní členové posádky? Jejich úlohou je především dobře roztlačit bob, protože právě start je v závodě tím rozhodujícím faktorem.

„Zbytek dráhy koukají na podlahu a doufají, že to zvládnu,“ uzavírá.  

autoři: Štěpán Pokorný , prh

    Související

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.