Jak se operuje s 3D brýlemi? Lékaři v Motole odstraňují nádory ucha pomocí moderního digitálního mikroskopu

27. únor 2021

Lékaři v pražské Fakultní nemocnici Motol začali operovat nezhoubné nádory ucha zcela novou technologií. Jako první v Česku využívají při operaci moderní digitální mikroskop s trojrozměrným zobrazením. Operaci přihlížel přímo na sále Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku i náš vědecký reportér Matěj Skalický…

„Tohle je celý ten zázrak – exoskop, který má tři monitory a digitální kameru, hlavu, kterou má operatér před sebou, tak aby viděl do zorného pole. Na monitorech můžete vidět projekci obrazu,“ ukazuje docent Jan Bouček.

Na operačním sálu leží pacient s otevřenou lebkou. Operatér vidí přímo do vnitřního zvukovodu, kde je ukrytý nádor. Pracují tu spolu neurochirurgové a ORL lékaři, všichni mají nasazené 3D brýle a nemůžou spustit oči z obrovské obrazovky na stojanu u lůžka.

„Vydlabat jako dýni“

 „Musíme jemně uvolnit hlavové nervy, abychom je náhodou nepoškodili,“ říká profesor Jan Betka. Jemným háčkem uvolňuje vlákna mozkové pleny připomínající pavučinu, aby se ve vnitřním zvukovodu lépe orientoval a nepoškodil nervy.

Lékaři v pražské Fakultní nemocnici Motol začali operovat nezhoubné nádory ucha zcela novou technologií

„Nádor, který jdeme odstraňovat, vidíme v levé části obrazu, připomíná nafouklou bublinu. Vzpomínáte, jak vypadaly kriketové míčky? Z onoho ‚kriketového míčku‘ nejprve vyndáme piliny, a až splaskne, teprve pak vyndáme okraj nádoru. Kdybychom to vyndavali celé, poškodíme okolí nádoru.“

Operatér tedy nejprve nádor vydlabe jako dýni a teprve pak ho může odstranit celý. „Jde o 16 až 17 milimetrů velký nádor,“ popisuje doktor Zdeněk Fík. „Z našeho pohledu jde o středně velký nádor.“

Bezpečnost nervů

Lékaři v pražské Fakultní nemocnici Motol začali operovat nezhoubné nádory ucha zcela novou technologií

Lékaři potřebují zbavit sluchový nerv nádoru, aby pacient neměl problémy se sluchem. Zároveň operují v těsné blízkosti lícního nervu. Aby měli jistotu, že žádný z nich nepoškodí, pečlivě je kontrolují. Takovým hlídačem nervů je na sále Veronika Svobodová.

„Sledujeme sluchový i lícní nerv, operatér se pohybuje v jejich blízkosti. Se sluchovým nervem je to tak, že pouštíme do uší zvuk, který není slyšet, a pomocí elektrických potenciálů snímaných z hlavy vidíme, jestli je tam odpověď,“ říká.

Nakonec přijde na řadu i frézka, která kus lebky uvnitř odřeže, aby se operatér dostal hlouběji do zvukovodu a mohl nádor skutečně odstranit úplně celý. Prognóza je u tohoto pacienta dobrá. Je možné, že díky operaci nadále uslyší.

autoři: Matěj Skalický , als
Spustit audio

Související