Jak se operuje s 3D brýlemi? Lékaři v Motole odstraňují nádory ucha pomocí moderního digitálního mikroskopu
Lékaři v pražské Fakultní nemocnici Motol začali operovat nezhoubné nádory ucha zcela novou technologií. Jako první v Česku využívají při operaci moderní digitální mikroskop s trojrozměrným zobrazením. Operaci přihlížel přímo na sále Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku i náš vědecký reportér Matěj Skalický…
„Tohle je celý ten zázrak – exoskop, který má tři monitory a digitální kameru, hlavu, kterou má operatér před sebou, tak aby viděl do zorného pole. Na monitorech můžete vidět projekci obrazu,“ ukazuje docent Jan Bouček.
Na operačním sálu leží pacient s otevřenou lebkou. Operatér vidí přímo do vnitřního zvukovodu, kde je ukrytý nádor. Pracují tu spolu neurochirurgové a ORL lékaři, všichni mají nasazené 3D brýle a nemůžou spustit oči z obrovské obrazovky na stojanu u lůžka.
„Vydlabat jako dýni“
„Musíme jemně uvolnit hlavové nervy, abychom je náhodou nepoškodili,“ říká profesor Jan Betka. Jemným háčkem uvolňuje vlákna mozkové pleny připomínající pavučinu, aby se ve vnitřním zvukovodu lépe orientoval a nepoškodil nervy.
„Nádor, který jdeme odstraňovat, vidíme v levé části obrazu, připomíná nafouklou bublinu. Vzpomínáte, jak vypadaly kriketové míčky? Z onoho ‚kriketového míčku‘ nejprve vyndáme piliny, a až splaskne, teprve pak vyndáme okraj nádoru. Kdybychom to vyndavali celé, poškodíme okolí nádoru.“
Operatér tedy nejprve nádor vydlabe jako dýni a teprve pak ho může odstranit celý. „Jde o 16 až 17 milimetrů velký nádor,“ popisuje doktor Zdeněk Fík. „Z našeho pohledu jde o středně velký nádor.“
Bezpečnost nervů
Lékaři potřebují zbavit sluchový nerv nádoru, aby pacient neměl problémy se sluchem. Zároveň operují v těsné blízkosti lícního nervu. Aby měli jistotu, že žádný z nich nepoškodí, pečlivě je kontrolují. Takovým hlídačem nervů je na sále Veronika Svobodová.
„Sledujeme sluchový i lícní nerv, operatér se pohybuje v jejich blízkosti. Se sluchovým nervem je to tak, že pouštíme do uší zvuk, který není slyšet, a pomocí elektrických potenciálů snímaných z hlavy vidíme, jestli je tam odpověď,“ říká.
Nakonec přijde na řadu i frézka, která kus lebky uvnitř odřeže, aby se operatér dostal hlouběji do zvukovodu a mohl nádor skutečně odstranit úplně celý. Prognóza je u tohoto pacienta dobrá. Je možné, že díky operaci nadále uslyší.
Související
-
Operace nanečisto? Díky 3D tisku se mohou lékaři na zákrok lépe připravit
Rozříznout si srdce jen tak na zkoušku, prohlédnout síně, komory, najít problém a naplánovat operaci. Přesně takovou možnost dává kardiochirurgům 3D tisk.
-
Pacienti by už brzy mohli dostávat zubní protézy vytištěné na 3D tiskárně
Jedním z medicínských oborů, který se čím dál tím rychleji digitalizuje, je stomatologie. Jak využívají technologii 3D tisku třeba zubní chirurgové?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.