Jak na volby 2021. Praktický průvodce pro každého voliče
Nemáte jasno v tom, jak se volí, co si vzít s sebou nebo co dělat, když zjistíte, že máte propadlý občanský průkaz? A jak postupovat, když jste covid-pozitivní? Poslechněte si naši volební vysvětlovnu vždy v 10:40.
Kdy a kde se volí?
- pátek 8. října 14:00–22.00
- sobota 9. října 8:00–14:00
Informaci, kam jít volit, dostanete do schránky spolu s hlasovacími lístky nejpozději do 5. října. Hlasovat musíte na určeném místě a v konkrétní volební místnosti. Oznámení o místě konání voleb můžete najít také na úřední desce obecního úřadu, v místním tisku nebo ho uslyšíte v obecním rozhlase.
Čtěte také
Chcete volit jinde?
V takovém případě si musíte na obecním úřadě v místě vašeho trvalého pobytu vyzvednout do středy 6. října do 16 hodin voličský průkaz. Pro jeho vydání není žádný oficiální formulář. Vzor, který doporučuje ministerstvo vnitra, najdete zde. V dokumentu by se mělo objevit vaše jméno, datum narození, trvalá adresa a váš telefon nebo e-mail.
Máte-li voličský průkaz, musíte ho spolu s dokladem totožnosti odevzdat komisi ve volební místnosti. Následně od ní obdržíte hlasovací lístky pro volební kraj, ve kterém se nacházíte, a také úřední obálku.
Pokud voličský průkaz ztratíte, nemůžete hlasovat. Úřad duplikát nevydává.
Jak volit v zahraničí?
Při dlouhodobém pobytu v zahraničí museli voliči do 29. srpna 2021 požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů. Při krátkodobém pobytu v zahraničí můžete volit na voličský průkaz, který vydává obecní úřad v místě vašeho trvalého pobytu v Česku. Ve volební místnosti pak musíte prokázat totožnost a české občanství, a to občanským průkazem nebo pasem.
V obou případech mohou voliči v zahraničí volit pouze na zastupitelském úřadě v dané zemi. V zahraničí se letos volí kandidáti z Ústeckého kraje, kde se očekává souboj premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem, tento kraj vybrala již začátkem ledna Státní volební komise pomocí losu.
Chcete volit, ale jste nemocní?
Pokud jste doma ve svém volebním okrsku, může někdo z vašich příbuzných nebo známých ještě v den hlasování poprosit o pomoc okrskovou komisi přímo ve volební místnosti. Její členové k vám poté zdarma přijdou s přenosnou volební schránkou, kam můžete vhodit svůj hlas.
Pokud jste v nemocnici či třeba sanatoriu, můžete se nechat zapsat do zvláštního seznamu voličů nebo si vyřídit voličský průkaz.
Čtěte také
Máte covid-19?
Pokud jste v karanténě, můžete hlasovat z auta u volebního stanoviště, v takzvaném drive-in hlasování. Tato stanoviště budou v každém okresu. Tímto způsobem mohou lidé volit ve středu 6. října od 8.00 do 17.00. Kromě občanského průkazu či pasu, případně voličského průkazu, s sebou musíte mít doklad o nařízené karanténě. Hlasovat lidé musí s respirátorem se staženým okýnkem, neměli by z auta vystoupit. Umístění volebních stanovišť zveřejnily krajské úřady do 23. září.
Hlasovat můžete také do zvláštní přenosné volební schránky, se kterou se k vám dostaví speciální volební komise. O její příjezd ovšem musíte zažádat v předstihu, a to nejpozději do 7. října 20:00 na krajském úřadě. Tímto způsobem můžete volit od pátku 8. října 8:00 do soboty 9. října do 14:00.
Související
-
Volby už za týden! O voličský průkaz lze žádat písemně do pátku 1. října, osobně do středy 6. října
V pátek je poslední možnost zažádat si o voličský průkaz pro říjnové sněmovní volby písemně nebo elektronicky. Co v žádosti nesmí chybět?
-
Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?
Radiožurnál položil volebním lídrům všech 22 kandidujících uskupení otázky, jak by řešili deset základních výzev, které čekají na jakoukoliv vládu vzešlou z voleb.
-
Komentátoři: Národ hledal spasitele, našel hnutí ANO. Andrej Babiš si jde zřejmě pro výhru
Jsou lidé spokojeni se současnou situací v politice? A co bude pro voliče stěžejní, až se v říjnu vydají k volebním urnám? Jan Bumba se ptá komentátorů a analytiků.