Předvolební speciál: Národ hledal spasitele, našel hnutí ANO. Andrej Babiš si jde zřejmě pro výhru, soudí komentátoři

Jsou lidé spokojeni se současnou situací v politice? Zdá se jim, že dosluhující vláda za čtyři roky zlepšila podmínky, ve kterých žijeme? A co bude pro voliče stěžejní, až se v říjnu vydají k volebním urnám? Jan Bumba se ptá komentátorů a analytiků.

Podle průzkumů je většina Čechů nespokojená s politickými poměry v zemi. A komentátoři a odborníci tvrdí, že se není čemu divit.

Čtěte také

„Politici před každými volbami slibují, že tu po čtyřech letech jejich vládnutí bude ráj na zemi. My všichni poté zjistíme, že až dvě třetiny slibů byly jen planá slova. Nemyslím si, že je letos situace nějak výjimečná, vždycky přijde zklamání,“ shrnuje Kateřina Perknerová z Deníku.

I přesto se podle komentátorů na celkové nespokojenosti podílí i současná situace: ceny mnohého zboží rostou, inflace se zvyšuje a bydlení především ve větších městech je stále nedostupnější. „Lidé nevěří ve zlepšení. Letos se to naakumulovalo, je toho hodně. Právě v tom je velká změna,“ upozorňuje Julie Hrstková z Hospodářských novin.

Volby 2021 na Radiožurnálu a Plusu

Poslechněte si předvolební rozhovory, komentáře, debaty a analýzy, to vše na jednom místě. Kompletní volební informační servis zpravodajských stanic Českého rozhlasu najdete na našem webu Volby 2021.

Češi hledají zachránce

To, co zažíváme nyní, tak podle komentátora Petra Nováčka můžeme označit za trend. „Když se napůl rozpadly tradiční kamenné strany, začala společnost hledat zachránce. Tehdy se zjevil spasitel – Věci veřejné,“ připomíná. „Tento spasitel selhal, ale protože tradiční strany stále nefungovaly správně, hledal národ nového spasitele. A našel hnutí ANO. Tenhle spasitel je na výši, má profesionálně vedenou kampaň a mocného majitele,“ vypočítává.

Česku chybí persony a jasné cíle. Většinou je to všechno pokleslý marketing.
Petr Nováček

Právě Andrej Babiš přitom podle komentátorů českou společnost výrazně rozděluje. „Jsme svědky toho, že si s největší pravděpodobností jde pro výhru. Díky jeho profesionální kampani obě koalice nestíhají – kvalitou zkratek, symbolů a emocí, které kampaň hnutí ANO vyvolává,“ upozorňuje Lukáš Novotný.

Hosty Jana Bumby byli:

  • Julie Hrstková, komentátorka Hospodářských novin,
  • Kateřina Perknerová, analytička Deníku,
  • Lukáš Novotný, politolog z Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně,
  • Petr Nováček, komentátor Českého rozhlasu.

Celý předvolební speciál si můžete poslechnout ze záznamu.

autoři: Jan Bumba , als

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka