Předvolební speciál: Národ hledal spasitele, našel hnutí ANO. Andrej Babiš si jde zřejmě pro výhru, soudí komentátoři
Jsou lidé spokojeni se současnou situací v politice? Zdá se jim, že dosluhující vláda za čtyři roky zlepšila podmínky, ve kterých žijeme? A co bude pro voliče stěžejní, až se v říjnu vydají k volebním urnám? Jan Bumba se ptá komentátorů a analytiků.
Podle průzkumů je většina Čechů nespokojená s politickými poměry v zemi. A komentátoři a odborníci tvrdí, že se není čemu divit.
Čtěte také
„Politici před každými volbami slibují, že tu po čtyřech letech jejich vládnutí bude ráj na zemi. My všichni poté zjistíme, že až dvě třetiny slibů byly jen planá slova. Nemyslím si, že je letos situace nějak výjimečná, vždycky přijde zklamání,“ shrnuje Kateřina Perknerová z Deníku.
I přesto se podle komentátorů na celkové nespokojenosti podílí i současná situace: ceny mnohého zboží rostou, inflace se zvyšuje a bydlení především ve větších městech je stále nedostupnější. „Lidé nevěří ve zlepšení. Letos se to naakumulovalo, je toho hodně. Právě v tom je velká změna,“ upozorňuje Julie Hrstková z Hospodářských novin.
Volby 2021 na Radiožurnálu a Plusu
Poslechněte si předvolební rozhovory, komentáře, debaty a analýzy, to vše na jednom místě. Kompletní volební informační servis zpravodajských stanic Českého rozhlasu najdete na našem webu Volby 2021.
Češi hledají zachránce
To, co zažíváme nyní, tak podle komentátora Petra Nováčka můžeme označit za trend. „Když se napůl rozpadly tradiční kamenné strany, začala společnost hledat zachránce. Tehdy se zjevil spasitel – Věci veřejné,“ připomíná. „Tento spasitel selhal, ale protože tradiční strany stále nefungovaly správně, hledal národ nového spasitele. A našel hnutí ANO. Tenhle spasitel je na výši, má profesionálně vedenou kampaň a mocného majitele,“ vypočítává.
Česku chybí persony a jasné cíle. Většinou je to všechno pokleslý marketing.
Petr Nováček
Právě Andrej Babiš přitom podle komentátorů českou společnost výrazně rozděluje. „Jsme svědky toho, že si s největší pravděpodobností jde pro výhru. Díky jeho profesionální kampani obě koalice nestíhají – kvalitou zkratek, symbolů a emocí, které kampaň hnutí ANO vyvolává,“ upozorňuje Lukáš Novotný.
Hosty Jana Bumby byli:
- Julie Hrstková, komentátorka Hospodářských novin,
- Kateřina Perknerová, analytička Deníku,
- Lukáš Novotný, politolog z Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně,
- Petr Nováček, komentátor Českého rozhlasu.
Celý předvolební speciál si můžete poslechnout ze záznamu.
Související
-
Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?
Radiožurnál položil volebním lídrům všech 22 kandidujících uskupení otázky, jak by řešili deset základních výzev, které čekají na jakoukoliv vládu vzešlou z voleb.
-
Vládní inventura. Poslechněte si předvolební analýzu dosavadního působení vlády Andreje Babiše
Podařilo se vládě Andreje Babiše během jejího bezmála čtyřletého působení naplnit, co slíbila v programovém prohlášení? Od pondělí do soboty po hlavních zprávách.
-
Průvodce pro sněmovní volby 2021: Jak hlasovat? Co když mám covid? A kdy budou výsledky?
Volby do Poslanecké sněmovny se blíží, hlasování nás čeká přesně za měsíc. Server iROZHLAS.cz připravil jednoho z nejobsáhlejších průvodců se 27 odpověďmi na otázky.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.