Jak bydlí Češi
Příběh z břehu Berounky: Nechtěli platit hypotéku na dům, tak se přestěhovali na chatu
Ceny bytů šplhají do takových výšin, že si je mladí, ale ani mnozí starší nemohou dovolit. V novém seriálu Radiožurnálu se celý týden budeme věnovat různým způsobům, jak lidé bytovou nouzi řeší. Mezi trendy posledních let patří přestěhování na chalupu nebo chatu především v okolí velkých měst. Jaké to má výhody a nevýhody, uslyšíte na příběhu dvojice mužů, kteří si na hypotéku koupili chatu na břehu Berounky za obcí Žloukovice necelých padesát kilometrů za Prahou.
Na kopci vysoko nad Berounkou mezi stromy vykukuje dřevěná chata. Kolem ní plot a udržovaná zahrada. V okolí stojí dalších pět chat různého staří a různého stupně obyvatelnosti.
Splácet barák třicet let? To ne
Čtyřicátník Petr Dluhoš jezdí do práce do centra Prahy hodinu autem, a když využije hromadnou dopravu, je to o hodinu víc. Už jenom na nejbližší autobus ve Žloukovicích to má pěšky po polní cestě patnáct minut.
Čtěte také
„Já bych neměnil, je tu klid, a abych platil hypotéku na barák a dalších třicet let splácel, to mě ani nenapadne. Já chci žít,“ říká rozhodně muž, který pracuje jako bankovní úředník a ve splátkách a úrocích se velmi dobře vyzná.
Petr Dluhoš sedí v prosklené předsíni, na klíně mu přede kočka a ke stropu stoupá cigaretový dým. Vypadá to tu jako v zálesácké chatě a podobné je to i uvnitř. Příkré schody vržou, v patře je o poznání chladněji a Petr ukazuje, kolik se sem vejde lidí.
„Tady spí tchyně, když přijede na návštěvu, mejdany tady neděláme. Toho už máme dost,“ směje se v chodbě, která je zastavená hromadou různých na první pohled nepoužitelných věcí. Na věšáku visí několik kovbojských klobouků, které nikdo nenosí. „Mně se to líbí. Je tu plno krámů, ale to mám rád, patří to sem.“
Rozbité chaty za šílené ceny
V předsíni se usadil i Petrův partner Karel. Na koupi chaty si vzali hypotéku, ale malou. „Celé včetně rekonstrukce nás to stálo 1,6 milionu korun, bydlíme tady dva roky. Teď tady prodávají takovou rozbitou chatu, ani tam není voda, a chtějí za to skoro 4,9 milionu. To je šílené,“ říká Karel a dodává, že stejně ale chaty nejsou. „Jejich ceny jdou nahoru všude, zvlášť tady kolem Prahy.“
Čtěte také
Bankovní úředník Petr se zamyslí a odhadne, jakou by si musel vzít člověk hypotéku za chatu v ceně skoro pěti milionů. „Dvacet dva tisíc měsíčně skoro třicet let. Ale pořád lepší než byt za osm milionů na kraji Prahy. Tady v okolí znám tři rodiny, co bydlí na chatě trvale.“
Výhody bydlení na chatě jsou zřejmé. Je to levnější, klidnější i dostatečně komfortní. „Během lockdownu to byl parádní home office, internet tu je dostatečně silný, elektřina bez problémů, plynovou bombu si sem vozíme. Trochu problém je voda. Když jí je málo, musím nanosit do studny ze studánky,“ vysvětluje Petr, který zájemcům o chatu radí především zjistit, jaké jsou možnosti dojíždění z odlehlých míst.
V chatě na rozdíl od chatky v zahrádkářské kolonii lze mít trvalý pobyt a Petr s Karlem sem dostávají i poštu. „Ve vsi máme schránku, ale pošťák sem někdy zajíždí. Má naše číslo, tak brnkne, jestli jsme doma.“
Rekonstrukcí chaty k bydlení
Prostor pro stěhování z měst na chalupy a chaty rozhodně je díky české vášni pro chalupaření. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že každý pátý dům v Česku je určený k rekreaci. V roce 2015 stálo v Česku 287 tisíc chat a chalup. Jejich ceny stoupají stejně jako ceny trvale obývaných nemovitostí.
Výzkum agentury STEM/MARK z května roku 2021 pro Stavební spořitelnu ukázal, že 1,3 milionu obyvatel chalupu nebo chatu vlastní. Šedesát procent těchto nemovitostí je celoročně obyvatelných a přibližuje se úrovni standardního bydlení. S menší rekonstrukcí za účelem trvalého bydlení, nejčastěji do 300 tisíc korun, počítala v květnu přibližně třetina vlastníků.
Realitní makléři odhadují, že ceny rekreačních nemovitostí stouply meziročně o čtvrtinu až třetinu a poptávka výrazně převyšuje nabídku zvlášť v některých lokalitách.
Aby bylo kde bydlet
To potvrzuje analytik společnosti Patron Daniel Horňák: „Může za to trochu covid-19, ale především je to levnější varianta bydlení, o kterou je velký zájem. Hypotéky sice zdražují, to možná odradí některé lidi od nákupu, ale pokles cen nepředpokládám, protože poptávka stále převyšuje nabídku.“
Pro někoho je nákup rekreační nemovitosti investice, stále častěji ale lidé nakupují, aby měli kde bydlet, a mají-li ještě byt ve městě, tak ho pronajímají. Petr s Karlem mají byt v Berouně, který také pronajímají, ale jen nárazově. „Až se syn vrátí z ciziny, tak by tam mohl bydlet,“ dodává Karel. „Prodávat ho rozhodně nebudeme.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.