Ivan Mikloš přibližuje situaci na Slovensku: Jediným možným řešením jsou předčasné volby

8. březen 2018
Mezinárodní konference Dny USA a EU, Ivan Mikloš

Žádný státní převrat ani puč na Slovensku neprobíhá – opozice podala návrh na odvolání předsedy vlády, což je přirozené a logické poté, co vše se za poslední dny v zemi událo. Taková jsou slova bývalého slovenského ministra financí a poradce ukrajinského premiéra Ivana Mikloše, který je zastáncem předčasných voleb. Přežije slovenská vládní koalice Roberta Fica krizi, která vypukla po zavraždění novináře Jána Kuciaka?

„Předčasné volby jsou jediným skutečným a legitimním řešením, i když se nedá stoprocentně říci, že to bude znamenat, že Fico musí ztratit moc,“ vysvětluje Mikloš v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovu.

Připouští zároveň, že ani slovenská opozice není tím ideálem, který Slovensko potřebuje. Nicméně v situaci, ve které se země nachází, je jakákoliv vláda složená z dnešní opozice řádově lepším řešením.


Na pátek jsou ohlášená politická shromáždění nejenom ve slovenských městech, ale i ve světě

„Neexistuje nezávislá inspekce, ani nezávislost vyšetřovatelů. Nikdy se nic nevyřešilo,“ říká v souvislosti s mírou korupce, která se na Slovensku stále zvyšuje. A právě v této oblasti by podle něj opozice učinila zásadní změnu.

Změna také není možná, pokud se nevyvodí politická zodpovědnost. „Jedině volby ukáží, do jaké míry se lidé na Slovensku ztotožňují s nevyhnutelností změny,“ uzavírá.

Jak velká je míra korupce na Slovensku? Poslechněte si celý rozhovor.