Ivan Bartoš: Čím dříve se otázka zdanění církevních restitucí uzavře, tím lépe

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš

„Není pravda, že Piráti podporují zdanění církevních restitucí,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek přitom v ústavně právním výboru podpořil zdanění církevních restitucí. Jak si to vysvětlit?

„Pokud byl argument, až skoro hysterický, že toto není možné, že je tento zásah naprosto v rozporu s čímkoliv, tak jak to, že ti samí lidé neargumentují stejně ve věci dodatečného zdanění energie ze solárních zdrojů,“ pokládá řečnickou otázku Bartoš.

Princip zdanění u církevních náhrad a u takzvaných solárních baronů je podle Bartoše velmi podobný. „Ukázalo se, že zlevněním technologií se z toho stal velmi lukrativní byznys na úkor našich občanů,“ vyzdvihuje v souvislosti se solární energetikou.

Nebudu hlasovat pro zdanění církevních restitucí .
Ivan Bartoš

Zdůrazňuje zároveň, že celý problém okolo církevních restitucí může být pro lidi nedostatečně zdůvodněný nebo ho mohou vnímat emotivně.

„Klub funguje demokraticky. Věc průběžně řešíme, samotné jednání o tomto návrhu ještě ani neproběhlo Poslaneckou sněmovnou,“ připomíná s tím, že v diskuzích na demokratickém fóru Pirátů nikdo nezpochybňoval křivdu, která byla spáchána komunistickým režimem na církvi.

„Čím dříve se tento problém uzavře a nebude se to vetovat v každém volebním období podle rozložení sil koalice a opozice, tak je to jedině dobře,“ uzavírá.