Ivan Bartoš: Čím dříve se otázka zdanění církevních restitucí uzavře, tím lépe

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda Pirátů Ivan Bartoš

„Není pravda, že Piráti podporují zdanění církevních restitucí,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek přitom v ústavně právním výboru podpořil zdanění církevních restitucí. Jak si to vysvětlit?

„Pokud byl argument, až skoro hysterický, že toto není možné, že je tento zásah naprosto v rozporu s čímkoliv, tak jak to, že ti samí lidé neargumentují stejně ve věci dodatečného zdanění energie ze solárních zdrojů,“ pokládá řečnickou otázku Bartoš.

Princip zdanění u církevních náhrad a u takzvaných solárních baronů je podle Bartoše velmi podobný. „Ukázalo se, že zlevněním technologií se z toho stal velmi lukrativní byznys na úkor našich občanů,“ vyzdvihuje v souvislosti se solární energetikou.

Nebudu hlasovat pro zdanění církevních restitucí .
Ivan Bartoš

Zdůrazňuje zároveň, že celý problém okolo církevních restitucí může být pro lidi nedostatečně zdůvodněný nebo ho mohou vnímat emotivně.

„Klub funguje demokraticky. Věc průběžně řešíme, samotné jednání o tomto návrhu ještě ani neproběhlo Poslaneckou sněmovnou,“ připomíná s tím, že v diskuzích na demokratickém fóru Pirátů nikdo nezpochybňoval křivdu, která byla spáchána komunistickým režimem na církvi.

„Čím dříve se tento problém uzavře a nebude se to vetovat v každém volebním období podle rozložení sil koalice a opozice, tak je to jedině dobře,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio