Islám neznamená terorismus. Desítky francouzských muzeí boří mýtus a představují to nejlepší z islámské kultury
Vražda francouzského učitele Samuela Patyho loni v říjnu otřásla veřejností. Islámský terorista jej zabil nedaleko školy, ve které učil. Islám se tak pro mnohé smrskl na spojitost s terorismem. A právě takového předsudku se chtějí ve Francii zbavit a mluvit o islámu zcela jinak. Pařížský Louvre a osmnáct regionálních muzeí po celé zemi i na ostrově Reunion připravilo výstavy, které představují islám nejen jako náboženství, ale hlavně jako kulturu a civilizaci.
Více než třináct století umění islámu prezentují v osmnácti městech po celé Francii. Za den jsme stihli alespoň tři z nich. První zastávka je v Clermont-Ferrand. V místním muzeu Roget-Quilliot vystavují desítku děl v jedné velké místnosti.
Svébytná kultura napříč světadíly
„Zaměřili jsme se na ukázku toho nejlepšího z místních sbírek. Část exponátů zapůjčilo i Muzeum Louvre. Jsou to mistrovská díla, která přesně reprezentují islám – jako kulturu a jako civilizaci,“ vysvětluje hlavní kurátorka výstavy Yannick Lintzová.
„Máme díla původem z Turecka, ze Středozemí, z Íránu, z Indie nebo z Uzbekistánu. Výběr skutečně reprezentuje různorodost a bohatství této kultury. Islám není jen náboženstvím. Islámská kultura představuje i umělecké předměty čistě nenáboženského charakteru,“ vysvětluje.
Mají tady díla, která patřila k vybavení bohatých paláců – třeba trůn z Mughalské dynastie v Indii. V Clermont-Ferrand jsou pak zvlášť pyšní na svůj zdobený roh ze slonoviny, vytvořený v jedenáctém století, nejspíš v Íránu.
Islám v katolických kostelích
Přejíždíme do dalšího města, tentokrát do, do Limoges, města porcelánu. První, na co nás Yannick Lintzová upozorňuje jsou ale dveře.
Čtěte také
„V Limoges vystavujeme tyhle vyřezávané dveře. Pocházejí ze sakristie katolického kostela ze Španělska. Po obvodu je nápis v latince z evangelia. Uprostřed je ale naprosto islámská geometrická dekorace,“ ukazuje nám kurátorka detail uměleckých dveří.
„Islámské umění se už od středověku vyznačovalo vysokou kvalitou řemeslného provedení. Vždy patřilo k luxusnímu zboží. A to se líbilo evropské šlechtě i katolickým duchovním,“ připomíná.
Katolické kostely, říká s trochou nadsázky Yannich Lintzová, jsou tak vlastně největšími muzey islámského umění ve Francii.
„Chceme změnit pohled na islám“
Poslední zastávkou je Angouleme, francouzské hlavní město komiksu. I tady Umění Islámu ukazuje jednu naprostou raritu. „Tady se kachlové dekorace vyjímají mnohem lépe, než u nás v Louvru. U nás si vůbec nevšimnete, jak je vlastně tohle dílo monumentální,“ upozorňuje kurátorka.
Na keramických kachlích je vyobrazený souboj. A to ne ledajaký. Jedná se o turnaj v poezii.
Projekt Umění islámu nám má podle kurátorky Yannick Lintzové změnit pohled na islámskou kulturu. Všechny výstavy jsou zdarma a přístupné kromě široké veřejnosti mají být hlavně školním skupinám. Na Umění islámu se mohou přijít podívat až do konce března.
Související
-
Pokud jde o náboženství, máme velké mezery ve vzdělání, říká spisovatelka Milena Holcová
Nová knihy Mileny Holcové Já nic, já Mohamed v některých lidech vyvolává dojem, že propaguje islám. Vyprávěcí knížka se ale snaží doplnit vzdělání.
-
OTESTUJTE SE: Jak dobře znáte muslimy a islám?
O islámu se v poslední době hodně mluví, píše i komentuje. Co všechno o jednom z nejvýznamnějších světových náboženství víte?