Hugo Marom: Bez pomoci Československa by nebyl ani Izrael

Narodil se v Brně, před válkou ho zachránil Nicholas Winton a později se stal izraelským pilotem, kterého vycvičila československá armáda. Řeč je o Hugo Maromovi, který byl hostem moderátora Martina Veselovského.

„Pamatuji si, že nikdo nevěděl, čí to byl nápad,“ vzpomíná Hugo Marom na vlaky s dětmi, které mířily do Velké Británie.

„Myslím, že samotný nápad nepochází od Wintona,“ dodává s tím, že 10 tisíc dětí se dostalo do Velké Británie bez víz. Jenže britská vláda tehdy nebyla ochotná povolit vstup dospělým, a to především kvůli neuspokojivé ekonomické situaci.

Čtěte také

Když mluví o začátku své dráhy pilota, vzpomíná na dětství, kdy ho rodiče vzali na židovský hřbitov v Židenicích. Tehdy viděl německou stíhačku. „A tam byl začátek nastartování mé kariéry pilota,“ popisuje.

Nevadilo mu, že státu Izrael pomáhá komunistický režim? „Nepřemýšleli jsme, kdo je za tím. Stalin tehdy dovolil republice, aby pomohla. Chtěl se totiž dostat na východ,“ nastiňuje Hugo Marom. Jak tedy hodnotí prostředky Izraele, kterými se snaží dosáhnout cílů? I na to se ptal moderátor Martin Veselovský krátce po 17. hodině.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: mav , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.