Hledá se Kubíček

Kubitschek + Niemayer = Brasília. Brazilská metropole je splněný sen dvou legend

8. listopad 2018
Předchozí díl
Následující díl

Křídlo, osa, sektor, kvadrant, blok. Sever nebo jih. Tak se v hlavním městě Brazílie udávají adresy. Ulice tam nemají jména, ale kódy z písmen a čísla. V ostrém kontrastu s tímhle těžkopádným technokratickým systémem jsou poetické křivky tamních budov, které jako by přistály z vesmíru. Někteří Brazilci svoji metropoli zatracují, Čechy naopak fascinuje. Mimo jiné proto, že ji nechal zbudovat bývalý prezident s českými kořeny Juscelino Kubitschek.

„Domy se corbusierovsky odpoutávají od země, na útlých nohách levitují ve vzrostlém parku, protože tady příroda stromům přeje. Uprostřed toho jsou uzavřená místa, kde si člověk může nakoupit, poobědvat nebo vypít kávu,“ popisuje jeden ze svých mnoha dojmů z města Brasília architekt David Vávra ve svém televizním cyklu Šumné stopy.

Vše tu linkovala spíš rozmáchlá ruka než pravítko. Třídy neběží po přímkách, ale po křivkách. Křivky doslova neuvěřitelné utváří budovy institucí všech tří mocí Brazilské federace, která zažila staletí velkých zvratů.

Oscar Niemayer (1907–2012) byl uznávaný brazilský modernistický architekt, autor řady významných staveb v Riu de Janeiru, projektu hlavního města Brasília, ale také třeba budovy OSN v New Yorku. Byl jedním z prvních architektů, kterým se plně podařilo využít estetické i konstrukční možnosti železobetonu.

 

Levitující oblouky prezidentského paláce od Oscara Niemeyera jsou symbolem hlavního města Brasílie

„Není to město totality, není to město diktátora. Juscelino Kubitschek byl velký demokrat, ale také muž, jehož slovo platilo a mělo váhu. Měl vůli i razanci své vize prosadit. Brasília je tedy jeden velký splněný slib a jeden velký splněný lidský sen,“ říká o jedinečném příběhu metropole Radovan Lipus, režisér Šumných stop.

Sny na korbě náklaďáku

Plán postavit nové hlavní město byl zapsán do ústavy krátce po změně císařství na republiku v roce 1891. Také o její stavbě na konci 50. let následujícího století nejspíš rozhodla souhra osudů.

V hlavním městě Brazílie člověka pohlcuje architektura. „Brasília je splněný sen,“ říká režisér Šumných stop

Vzdálenosti v Brasílii jsou velké. A nebe krásné

Hlavní město Brazílie už víc než půl století není Rio de Janeiro, ale Brasília. Pokaždé, když se tam náš zpravodaj chystá, ptají se ho Brazilci skoro až posměšně, co tam chce dělat? Tentokrát sice měli pochopení, protože se tam odehrával impeachment, ale jinak podle nich Brasília nic zajímavého nenabízí, prý je to prázdné, nudné, naplánované město. David Koubek na to odpovídá, že jsou vedle jak ta jedle.

„Uprostřed kampaně na prezidenta se ho na kabině náklaďáku v jednom městě státu Goiás nějaký student zeptal, jestli plánuje postavit nové hlavní město, jak je psáno v ústavě,“ vypráví Marta Abreu z muzea Memoriál Juscelina Kubitschka, jak se zrodil plán na výstavbu metropole.

„Jakmile Kubitschek nastoupil do úřadu v paláci Catete v Riu de Janeiru, požádal kongres o schválení přenesení hlavního města. A za 3 roky a 11 měsíců slavnostně otevíral nové hlavní město.“

Velká kniha o Brasílii

„Všechny plány přivedl na svět v neskutečně krátkém čase. Pro realizaci hlavního města pro půl milionu obyvatel potřeboval jen 1094 dnů,“ říká Yvonna Fričová, autorka velké knihy o městě Brasília. Jsou v ní fotografie jejího manžela Pavla Friče, vnuka cestovatele, spisovatele a botanika A. V. Friče.

Náměstí Tří mocí v Brasílii, vrcholné dílo architektů Oscara Niemeyera a Lucia Costy

„Naše kniha je zčásti obrazová publikace o hlavním městě Brasília, zčásti odborná publikace o urbanismu modernistické architektury, ale také trochu bedekr, zpěvník… Chvílemi je vážná, chvílemi zábavná,“ doplňuje autorka.

Stín politiky

Spoustě Brazilců ovšem samo hlavní město zábavné nepřijde. A tvrdí to, stejně jako že je Brasília ošklivá, dokonce i bez toho, aby ho kdy navštívili.

Můžeme dál… Brasilia

02889635.jpeg

Hlavní město Brazílie očima a foťákem Davida Vávry. A unikátní film z Brasilie z konce 60. let.

„Když se v jiném městě zmíníte, že jste z Brasílie, už na vás útočí a začnou si stěžovat na politiku. Pro nás je to součást života tady. Ale město ani my za to přece nemůžeme, co já s tím mám společného?“ stěžuje si obyvatelka metropole Vânia Araújo dos Santos.

Snad ani nechtějte vědět, co všechno se za zdmi kongresu i prezidentského paláce může dít. Ale aby se to zlepšilo, o tom přece může svobodně snít každý.

autoři: David Koubek , and
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.