Hledá se Kubíček

Další stopa: skříň od českého truhláře se objevila v brazilském městečku Diamantina

V seriálu Radiožurnálu celý týden pátráme po českých kořenech brazilského exprezidenta Juscelina Kubitscheka. V předchozích dvou dílech jsme nahlédli do staletí starých matrik v třeboňském archivu. Představili jsme muže, který neúnavně posílá dopisy na všechny strany, aby odhalil jeho původ. V dalším díle seriálu se vydáváme přímo do vnitrozemí Brazílie.

Tajemníkem bývalého brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka byl Serafim Jardim. Dnes je ředitelem muzea, které vzniklo z Kubitschekova rodného domu v jedné ze strmých ulic města Diamantina.

Jméno rodného městečka naznačuje, na čem tu kdysi zbohatli. A byla to i zlatá horečka v době baroka, která lákala přistěhovalce z Evropy. Mimo jiné jistého Jana Nepomuckého Kubíčka. Za ním musíme kousek dál, do malebného městečka Serro.

Malebné uličky klidného města Diamantina

Tehdejší místostarosta Leonardo Nunes má totiž ve svém starém domě na hlavní ulici skříň, kterou měl vyrobit truhlář z jižních Čech.

Po Brazílii je víc jeho výrobků. Dokazuje to i první nalezený písemný záznam o imigrantovi jména Jan Nepomucký. „První oficiální záznam ze sčítání lidu se objevil v roce 1840. Byl zde se svou ženou Terezou a provozoval dílnu, ve které mu pomáhalo pět otroků,“ říká archivář Tomáš Hunčovský, který se osudy Kubíčků zabýval. V letech 1841–1845 se jim narodili tři synové. Carlos, Jan Nepomucký a Augusto Elias, který se stal dědečkem Juscelina Kubitscheka, brazilského prezidenta.  

Další a zatím poslední záznam o úspěšném řemeslníkovi už ale moc veselý není. „Okolo roku 1851 u něho propukla duševní choroba. Dožil v ústavu pro choromyslné. Jeho manželka se syny ho opustili,“ vypráví Tomáš Hunčovský.

Osud nebyl zrovna nakloněn ani pravnukovi truhláře Kubíčka, Juscelinovi. Jeho otec – obchodní cestující João de Oliveira – zemřel v jeho dvanácti letech. A tak používal spíš než tuctové portugalské Oliveira příjmení po matce – české Kubitschek.

Jako by se tady trochu zastavil čas

Ovšem i tak je údajů o předkovi Kubíčkovi prachbídně málo. Chabé nitky rodokmenu ještě zamotávají různé povídačky. Třeba že byl vlastně nemanželským dítětem místního velkostatkáře Sicy, jak se zmiňuje místostarosta Leonardo Nunes: „Říká se, že si namlouval Juscelinovu matku a ona s ním otěhotněla. V Juscelinově životě se také velkostatkář Sica objevuje. On sám vždycky říkal, že byl rodinným přítelem.“

Juscelino Kubitschek – velký prezident velké země skrývá také velké záhady

Portrét Juscelina Kubitscheka

Že má brazilský prezident Juscelino Kubitschek české předky, to se tuší podle jeho jména. Ovšem původ jeho praděda Jana Nepomuka Kubíčka, který přišel do Brazílie v první polovině 19. století, zatím halí tajemství – neví se, kdy přesně se narodil, ani kde – pátrá se na Třeboňsku. Ovšem v v životě jeho brazilského potomka, jednoho z nejvýznamnějších prezidentů země, se také objevují nejrůznější podivné až záhadné momenty.

A existují i novější záhady. Zcela vyjasněná není podle mnohých ani smrt někdejšího prezidenta v roce 1976. Podle jeho tehdejšího tajemníka Serafima Jardima ho zavraždila vojenská diktatura v rámci operace Kondor: „Ze svého platím nejrůznější průzkumy a posudky. Dvacet let bojuju za objasnění. Jsem si jistý, že prezident byl zavražděn.“

Dokumenty, které pan Serafim shromažďuje v rodném domě – muzeu Juscelina Kubitschka jsou tedy novější. Tady už se po českých kořenech toho, kdo se nesmazatelně zapsal do brazilské historie, příliš nedopátráme.

V dalším díle zkusíme štěstí u rodiny Kubitscheků ve městě Belo Horizonte, kde byl velký JK před prezidentováním starostou.

Nábytek, který dělal v Brazílii praděd prezidenta Juscelina Kubitscheka
autoři: David Koubek ,
Spustit audio

Související