Hackery zastaví zase jenom hackeři. Na ČVUT budou vychovávat strážce bezpečného internetu

Hackerské útoky mohou zastavit zase jenom hackeři (ilustrační snímek)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hackerské útoky mohou zastavit zase jenom hackeři (ilustrační snímek)

Desítky nových hackerů ročně, to bude výsledek nové laboratoře Českého vysokého učení technického. Tamní studenti se ale budou učit takzvané etické hackování, tedy vyhledávat a upozorňovat na slabá místa počítačových serverů.

Spolu s Jakubem Ácsem sedíme u jednoho z počítačů v nové Laboratoři etického hackování na pražském ČVUT.

Přestože jde na první pohled o běžný počítač, má schopnost simulovat hned několik virtuálních počítačů najednou. Právě jeho prostřednictvím studenti technické fakulty simulují hackerský útok.

Čtěte také

Nejprve je potřeba zjistit si IP adresu serveru, kam se chce hacker vloupat. Na černé obrazovce se před námi objevily příkazy pro operační systém, jejichž prostřednictvím se hacker snaží zjistit slabá místa napadeného serveru.

Hackeři často útočí na citlivá data nebo účty významných firem (ilustrační snímek)

Podle vedoucího nové laboratoře profesora Roberta Lorencze je univerzitní hackování naprosto bezpečné: „Neprovádíme žádné komerční testování pro konkrétní klienty. Snažíme se studenty naučit reagovat na útoky v uzavřeném prostoru.

Jakub Ács mezitím zkouší prolomit zabezpečení virtuálního serveru. Pokud by skutečně existoval, pak by se z něho mohl pokusit podniknout další útoky, zjistit toky krypto měn, především bitcoinu, nebo získat jiná data.

Čtěte také

Cílem univerzitních hackerů ovšem v budoucnu bude pravý opak. Cvičí se tu v tom, aby byli schopni data před podobnými útoky chránit.