Gent se dá poznat snad jen z kola
Okukovat historické památky a přitom si trochu zasportovat. To nabízí belgické město Gent, když poslechnete rady zdejších průvodců a vydáte se do města na kole. Vyrazit na prohlídku města na kole má další výhodu. Podíváte se i tam, kam byste pěšky šli docela dlouho.
Genťané mají pořekadlo, kterým průvodce Guy Mortier pobídl k nasednutí na kolo i mne. Zní to jako: „Když do krámu, tak se zvoněním. Hop na kolo.“ Tím se obyvatelé více než dvousettisícového města pobízejí, aby na nákupy jezdili na kole. A oni to dělají i bez doporučení úřadů. Podle statistik sednou na kolo denně více než 100tisíckrát.
Půjčit si kolo není pro turistu, který dorazil do Gentu vlakem nebo i autem, žádný problém. Kola se půjčují přímo za nádražím a také v centru je několik půjčoven. Některé mají otevřeno až do osmi večer a informační kancelář v nepřehlédnutelné zvonici uprostřed starého města poradí, kde je najít. Pronájem kola na celý den stojí 9 eur (asi 227 korun). Na půl dne 6,5 eura. Nevýhodou některých půjčoven je, že mají zavřeno v neděli a také že kolo si mohou půjčit jen dospělí.
Podle majitele jedné z půjčoven pana Francka se kola dětem nepůjčují, protože jízda po starých dlážděných uličkách je pro ně nebezpečná. Sice se už ve městě budují i rovnější povrchy stezek, ale v historickém centru zůstává i z památkových důvodů staré dláždění – známé kočičí hlavy. Plusem ježdění v centru Gentu ovšem je, že oblast je uzavřená pro auta, a tak tu potkáte leda taxík nebo sanitku.
Prohlídku jsme začali pohledem na unikátní seskupení tří majestátních věží, které jsou dominantou Gentu. Těsně vedle sebe totiž stojí kostel svatého Mikuláše, za ním 91 metrů vysoká zvonice a kousek od ní katedrála svatého Bava. Koncentraci památek na tak těsném prostoru závidí Genťanům prý i Italové, řekl mi můj cykloprůvodce Guy.
„Když máte město obepnuté hradbami, musíte využít každý čtvereční metr. To byl důvod, proč se tyto tři významné stavby ocitly tak blízko sebe. Také se budovaly úzké ulice, které jsou dnes pro auta problém. Na kole se však jimi snadno projede. Třeba k románskému hradu hraběte z Flander nebo do starého přístavu,“ popsal Guy.
Na kole se také snadněji dostanete tam, kam by pěšky cesta trvala tak půl hodiny. Díky kolu a pedálům není třeba bývalý klášter Bijloke tak daleko od centra, jak se zdá. A přitom právě tam je ve špitální budově žebrovaný dřevěný krov – ještě původní ze 13. století. Stojí za to vidět.
„Město myslí na své občany na kolech. Zřídilo dokonce veřejnou dohušťovací stanici vedle knihovny. Kdo má měkké gumy, může na místě doplnit vzduch,“ dodal Guy.
Nemyslete si, že se při prohlídce na kolech po Gentu nezapotíte. Flandry jsou sice rovinaté jako sousední Nizozemsko, ale i kopeček se tu najde. Má 29 metrů a při jeho zdolání musíte trochu víc šlápnout do pedálů.