Fenomén Tramping. Jak dodnes přežívá duch trampských osad?
„Dělají treky, akorát nemají zelené hadry.“ Trampové v maskáčích s klobouky jsou už ojedinělým jevem
Tramping u nás žije i v 21. století, jen výrazně ubylo mužů a žen v zelených vojenských maskáčích se lžící zastrčenou v kanadách, se širákem či stetsonem na hlavě. Není snadné je najít ani v údolí Úterského potoka v západních Čechách, kde to kdysi vypadalo jako na Divokém západě a kde se proslulé potlachy konaly každý víkend. Reportér Radiožurnálu Ľubomír Smatana tam za celý den potkal jenom jediného trampa.
Osada Zlatá Laň je schovaná tak 100 metrů od potoka pod strmým srázem. Zda je v okolí víc trampských osad, místní nevědí. „Oni si to ti trampové schovávají a neříká se, kde jsou ta místa,“ říká Veronika.
Když ji matka poprvé vzala mezi trampy, bylo jí 18 let. „Já si pamatuji, jak tady byl oheň, u ohně seděli všichni dokola a bylo to fajn, takové hezké,“ vzpomíná na setkání.
Čtěte také
Kdo natrefí na prázdnou trampskou osadu, má prý víkend docela zadarmo. „Může tady být, ale musí dodržovat řád. A nikdy nevíte, kdo na tom místě bude,“ říká trampka Irena.
Svůj trampský oděv má Irena sice schovaný, u sebe má ale nůž i čutoru a slibuje mi speciální kafe od Lízy, jejího manžela. Dalšího trampa ovšem v údolí Úterského potoka nepotkala už dlouho. „Loni, když jsme tu byli, tak sem tramp jeden přišel,“ vzpomíná si.
Koho do party přibrat?
S těžkým batohem, přes něj zelenou celtu, nakonec přes potok přichází další. „Říkal jsem si, že jsem své děti blbě vychoval, že netrampují. Ale oni jezdí nadivoko do hor, dělají dlouhé treky... akorát prostě nemají ty zelený hadry,“ popisuje tramp s přezdívkou Huhu. „Jsou lidi, kteří už nedodržují tu formu, na kterou my jsme zvyklí. Nemají širáky, nemají maskáče, nemají usárny.“
Čtěte také
Sám přitom nemá kanady a „nezná písně zpam“. „Věci se posunují. Jde o to, co všechno se považuje za tramping: jsou lidi, kteří chodí v takových těch šusťavých hadrech, trampové, nebo ne? Pokud ale jdou, spí někde nadivoko, udělají si ohníček... já bych je skoro přibral,“ zamýšlí se Huhu.
Možná, že to je typický obrázek: sem tam tramp, sem tam spíš turista. Občas tu někdo přespí, ale skalních trampů v zeleném od hlavy až patě už je dnes hodně málo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.