V národním parku si ustlat nemůžete, upozorňuje mluvčí. Kde je spaní bez problému?

19. červenec 2022

Dvojice reportérů Radiožurnálu pokračuje v dálkovém pochodu podél celého Česka. Zatímco jižní větev Stezky Českem vede přes Národní park Šumava, ta severní protíná Chráněnou krajinnou oblast Labské pískovce a České Švýcarsko. V národním parku se ale nejde jen tak utábořit.

Navečer prvního dne se pomaličku chystám vstoupit do národního parku České Švýcarsko. Začínám přemýšlet, kde budu spát. Hamaka, karimatka, plachta... je možné to použít?

Zákaz nocování

„V národním parku ne. Výbavu využijete v kempu na Mezní Louce,“ upozorňuje mluvčí národního parku Tomáš Salov. „V chráněné krajinné oblasti to není problém. V národním parku je zákaz nocování, je to dáno ze zákona.“

Stejný problém řešil i mladý pár z Drážďan, který vyrazil na sedmidenní trek. Nebyli si jistí, kde se smí přespat, a raději se proto uchýlili na noc do kempu.

Daniela Pilařová na Stezce Českem: Z Petrovic na Sněžník

Zavřené trasy

Průchod skrz Národní park České Švýcarsko je i po nedávné kůrovcové kalamitě pro stezkaře celkem bezpečný. „Ti, co jdou Stezku Českem na území národního parku, půjdou po cestách, kde se dělaly bezpečnostní těžby, tam by nemělo hrozit zvýšené riziko,“ dodává Tomáš Salov.

Čtěte také

Na pozoru se musí mít jenom ti stezkaři, kteří se rozhodnou odbočit z Tokáně na nejsevernější bod Stezky Českem do Lobendavy. Tam jsou kvůli popadaným kůrovcovým souším dvě turistické trasy úplně zavřené. Z Tokáně je nutné vydat se na Doubici a tam se napojit na cyklostezku směrem k Hadímu prameni.

autoři: Daniela Pilařová , vma
Spustit audio

Související