Exšéf auditu ministerstva vnitra Plaňanský žádá obnovu procesu, má prý nové důkazy

29. duben 2016
Zprávy

Případ bývalého šéfa auditu ministerstva vnitra Petra Plaňanského bude dnes znovu projednávat soud. Úředník, který byl odsouzen za nadržování, žádá obnovu procesu. Prý má nové důkazy, že šlo o uměle vykonstruovanou kauzu ze strany Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kde Plaňanský dříve pracoval.

Loni v létě pražský městský soud potvrdil Petru Plaňanskému patnáctiměsíční podmínku za to, že údajně kryl krádež svého podřízeného. Ten prý ze služebního sejfu ukradl kolegyni 360 tisíc korun.

Plaňanský ale trvá na tom, že se nic nesnažil zatajit. A teď má podle své advokátky Moniky Kocourkové v ruce i nové důkazy.

„Důkazy ale nebudu v této fázi vůbec konkretizovat z toho důvodu, že nehodlám předjímat rozhodnutí soudu,“ říká advokátka.

K soudu by měl dnes dorazit i obviněný policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál. Ten je stíhaný za to, že bral úplatky od podnikatele Albina Arifoviče.

Jejich hovory během vyšetřování odposlouchávala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a mimo jiné se dozvěděla i o případu Plaňanského. Policista Vokál údajně na odposleších naznačuje, že kauza byla na exšéfa auditu nachystaná.

„V rámci prověřování byl zadokumentován hovor obou jmenovaných, v jehož průběhu plukovník Vokál Arifovičovi zřejmě popisuje účelové vykonstruování trestního stíhání Petra Plaňanského,“ píše se v dokumentu GIBS.

Konkrétně třeba Vokál Arifovičovi podle policejního dokumentu říká, že „se rozhodli, že Petra (Plaňanského, pozn. red.) potopí, a jak dělal ředitele na vnitru, tak oni vymysleli… a v podstatě zalepili tu ženskou…“

ÚOOZ ovlivňování případu odmítá

Jestli i tyto důkazy budou stačit k tomu, aby soud kauzu znovu otevřel, se bude rozhodovat dnes. „Obnova připadá v úvahu tehdy, pokud vyjdou najevo skutečnosti nebo důkazy, které dříve soudu nebyly známé,“ vysvětluje v obecné rovině místopředseda soudu pro Prahu 7 Roman Podlešák.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták už v minulosti několikrát popřel, že by případ Plaňanského jakkoliv ovlivňovali. „Náš útvar tento případ nevyšetřoval, proto není v naší kompetenci se k němu jakýmkoliv způsobem vyjadřovat. V tomto smyslu s ním nemáme nic společného,“ reagoval Hanták.

autoři: ČRo , mch
Spustit audio