Exekuce
Pro dlužníky představuje exekuce ten nejčernější scénář. Do bytu jim přijde parta lidí s kulatým razítkem a začne oblepovat a zabavovat jejich majetek. Přitom exekuce na řadu přichází až poté, co dlužník svou povinnost nesplní dobrovolně. Jak takový výkon rozhodnutí vypadá a jaká má pravidla?
Exekuce je pro věřitele poslední způsob, jak se domoci svého práva, pokud dobrovolně nezaplatíte. Pokud vás tedy nenadálá exekuce překvapí a teprve tehdy si uvědomíte, že někomu dlužíte, pak si sáhněte do svědomí: Vyzvedáváte si včas doporučené zásilky? Nezahazujete upomínky do koše?
Exekuci vždy předchází takzvaný exekuční titul, to je zpravidla rozhodčí nález, rozhodnutí soudu nebo jiné veřejné autority. V něm je uvedena lhůta, do kdy je nutné závazek splatit.
Teprve po jejím uplynutí se věřitel může obrátit na exekutora. Podá soudu návrh na nařízení exekuce, přiloží k němu pravomocné rozhodnutí a soud mu po kontrole formálních náležitostí vyhoví.
Dlužník se o nařízené exekuci dozvídá až jako poslední. Tehdy, kdy už má zablokovaný účet a vyznačenou plombu v katastru nemovitostí. To proto, aby majetek na poslední chvíli nemohl převést na někoho dalšího.
Zabavený majetek exekutor zpeněží ve dražbě a výtěžek rozdělí mezi věřitele. Stejně může postihnout i váš bankovní účet nebo příjmy ze zaměstnání.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Firma Zemanova sponzora chtěla obrat stát o miliony na daních, sám donor už sedí za jiný únik ve vězení
-
Složka na političku: agentura sháněla detaily ze života zastupitelky kvůli boji o předzahrádky v Praze
-
Doktor z Gazy: Musím odejít. Tohle je horší než hladomor. Lidé začínají šílet, není tu budoucnost
-
Nejvyšší státní zastupitelství má nově kanceláře v Praze. Podle Koudelky tím Bradáčová obchází zákon