Ewa Farna: Po čtyřech letech slavíkovského mlčení jsem změnu čekala. Šlo by to víc refrešnout

24. listopad 2021

Je jí teprve 28, ale na české hudební scéně se pohybuje už 15 let. Zpěvačka Ewa Farna připouští, že dospívání ve světle kamer se na ní muselo nutně podepsat, a proto se rozhodla preventivně navštěvovat psychoterapii. „Přišlo mi nepřirozené vyrůstat na očích lidí od dvanácti a číst o sobě články, že vypadám jak tři polské tiráky. Říkala jsem si, že není možné, že se to nikde neukládá,“ popisuje zpěvačka, která v sobotu dostala svého prvního zlatého Slavíka a čeká druhé dítě.

Blahopřeju ke zlatému Slavíkovi. Stalo se tam z vašeho pohledu něco zajímavého?

Bizarního určitě. Byly to dva momenty, o kterých se píše dodnes, a je mi líto, že trochu zastiňují to, co se tam fakticky změnilo. A změnilo se to, že na prvních příčkách v kategorii zpěvák, zpěvačka a skupina jsou lidé, které znám a kteří tam jsou poprvé. A přijde mi to fajn, protože jsou to lidé, které potkávám na hudebních festivalech, opravdu hrají, jsou aktivní, jsou koncertně vidět. Takže nějaká změna tam určitě nastala.

Osobně jsem trochu větší změnu po čtyřech letech slavíkovského mlčení čekala. Myslím si, že by to šlo trošku víc – jak se říká hezky česky – refrešnout.

Na Slavících jste zpívala písničku Tělo. Kdo jsou Kristýna, Zuzana, Kateřina, Tereza? 

To jsou holky v klipu, které se mnou vystoupily i na Slavících. Chtěla jsem ukázat, že existují různá těla, různé příběhy a že každý z nich si zaslouží, aby byl brán vážně. Aby se jim lidé nevysmívali za to, jak vypadají, že vypadají jinak, než nám kanony krásy kážou někde z médií. Písničkou jsem chtěla jít proti body shamingu, to znamená urážení za věci, za které nemůžeme – že se někdo narodí a má odstávající uši nebo má pihy. Ale pak jsou taky příběhy, které se s tělem dějí až skrze život.

Když se narodí dítě, tak člověk zjistí, že všechno, co řešíme v sobě, jsou blbosti?

Myslím, že ani ne. Dítě se dostane na první místo, samozřejmě se mu musíte věnovat, takže jdete trošku stranou. Ale není dobrý to v sobě schovat a udusit, protože to vyleze. A v krizových situacích s tím dítětem ještě mnohem víc, v tom napětí a stresu. Snažím se být sama v sobě vyřešená, abych nepředávala nějaké zloby, frustrace a svoje nevyřešené věci na něj. Takže jsem se rozhodla mít svá témata v sobě probraná.

Umíte si představit, o čem budete zpívat za 30 let?

Vůbec, a to je na tom to hezké. Za dva týdny vydávám třetí singl z chystané desky a zpívám tam, že nevím, co nás čeká. Ale je hezké nemít křišťálovou kouli u nohy – netíží vás, že znáte budoucnost. Přijde mi hezké, že nevíte, co přijde, protože možná přijde to nejhezčí.

Jak se vyrovnává se smutkem? Proč se v okolí Třince rodí tolik skvělých hudebníků? A co Ewu Farnou spojovalo s předčasně zesnulým zpěvákem Davidem Stypkou? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , prh

Související