Jiří Dědeček: K protestsongům mě vede rozčilení. Na některé politiky nic než nekorektnost neplatí
Písničkář, básník, spisovatel a překladatel Jiří Dědeček nedávno vydal sbírku Slonbidlo a ti druzí. Spolupracoval na ní s ilustrátorkou Anetou Žabkovou a zamýšleli ji jako knížku pro děti. Smysl a humor v ní ale najdou i dospělí. Z čeho vychází Dědečkova tvorba? A proč je pro něj důležitá svoboda?
Kde se ve vás bere touha něco říct?
Impulsy u mě vychází z formální stránky jazyka. Často je jediným impulsem rým – něco se legračně rýmuje a mě to donutí vytvořit celé čtyřverší. Třeba: „Je lhostejno, kam že lezem, lezem-li tam s lamželezem...“
Píšete básně pro děti, ale přijde mi, že jsou spíš pro dospělé...
Podstatou celé mé tvorby bylo, je a bude, aby byla pro všechny generace. I děti si v ní najdou svoje, ale snažím se kráčet ve stopách Emanuela Frynty. Ten psal básničky, které pobavily děti, ale měly několik dalších rovin, na něž reagovali dospělí. Mě v tomto směru povzbudily vlastní dcery: dětské žvatlání je nádherné, volné, čisté a nefalšované... Dokázal jsem si s holčičkami povídat a poslouchat jejich bezděčné vejšplechty, na které se já tolik nadřu.
Jak se rozhodujete, zda napíšete báseň pro děti, nebo protestsong?
Zapisuju si, co mi táhne hlavou a postupně vznikají okruhy, ke kterým kterým se vracím. K protestsongům mě vede rozčilení. Když není po mém, rozhořčím se a používám vulgarismy. Na činy některých politiků neplatí nic jiného než nekorektnost. Oni jsou také nekorektní: demagogičtí, vysmívají se lidem. Je to jediná zbraň, kterou proti nim mohu použít.
Co vás baví na nonkonformních lidech, jako byli Vian nebo Brel?
Vnímám u nich společný rys zoufalé touhy po svobodě. Té se dosahuje tím hůře, čím je společnost rozvinutější a početnější. Přesto po ní všichni toužíme, je to motto téměř všech Formanových filmů, Vianových a Brassensových písní. Já to mám od šesti let, kdy jsem ve škole těžce nesl patos provázející svátek dne učitelů. Něco se ve mně vzbouřilo a já běhal a křičel „dneska je svátek prasat!“
Co znamená svoboda pro vás?
Moje představa svobody je žít si podle vlastních představ a nikomu tím neubližovat. Protože jsem písničkář, výraz svobody v díle je pro mě důležitý. A svobodou vnímám s rizikem že se ztrapním, lidé mě budou nenávidět, budu jim třeba odporný... ale mohu si zpívat, co uznám za vhodné. To je pro mě svoboda.
Odkud pochází inspirace k hravým Dědečkovým veršům? Jak zneužil básníka Angela Poliziana? A co si myslí vulgarismech? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Na lidských právech vám začne záležet, když si přečtete o čínských lágrech, říká písničkář Dědeček
Kultura Číny se postupně rozšiřuje. A čeká to tedy i nás, říká písničkář, spisovatel, překladatel a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček, který byl hostem pořadu Osobnost Plus.
-
Jiří Dědeček: Inspirace ženou slábne, stejně jako libido
„Čtyřicet let jsem se snažil něco říct dospělým a mám pocit, že to bylo marné. Proto teď píšu knihy pro děti. Tam je ještě šance na nějakou výchovu,“ říká písničkář...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.