Evženie Rážová

21. prosinec 2009

Dobový námět je pro kostýmního výtvarníka vždycky mimořádné štěstí, říká Evženie Rážová, autorka téměř 900 kostýmních výprav. V pondělním Dopoledním Radiožurnálu si s moderátorem Tomášem Pancířem povídala především o tom, co obnáší práce kostýmního výtvarníka, ale i o tom, co se děje s kostýmy po natáčení nebo proč nemá ráda Vánoce. V úterý 22. prosince bude hostem Petr Herynek, autor knihy České Vánoce

"Od kresby ke zrodu kostýmu je asi měsíc, měsíc a půl," přibližuje Evženie Rážová dobu, kterou trvá práce na kostýmu od jeho návrhu po vlastní výrobu.

"Nejpodstatnější je dostat do kostýmu charakter postavy," říká Evženie Rážová a vysvětluje: "I u zpracování civilního námětu vím, proč musí mít herec pro svou postavu z padesátero kalhot právě ty jedny." Kromě charakteru postavy ovlivňuje kostýmní návrh také jistá míra stylizace, na které se dohodne výtvarník s režisérem.

Posledním a zásadním prvkem pak nepochybně je návrhářova výtvarná invence a ochota experimentovat. K té se Evženie Rážová ráda přiznává: "Snažím se vždycky dělat věci trochu jinak. Ráda experimentuju. Vůbec to neznamená, že když člověk zpracovává renesanční téma, musí ho nechat udělat z klasického sametu. Naopak se snažím jít trošičku jinou cestou a nějakým způsobem tu stylizaci ozvláštnit."

Právě historická témata jsou pro Evženii Rážovou spolu s pohádkami jednou z nejradostnějších prací. Nejvíce jí k srdci přirostla práce na historickém filmu V erbu lvice, který vypráví o životě Zdislavy z Lemberka.

Co všechno se s kostýmním návrhem děje od jeho počátku v podobě jednoduché kresby na papíře k hotovému kostýmu? A kolik vlastně stojí výroba jednoho kostýmu? Jak vzpomíná na svého tatínka, režiséra Ludvíka Rážu? A proč se programově rozhodla "neprožívat Vánoce"? Evženie Rážová se dotkla i těchto témat a vy si její odpovědi můžete poslechnout ze záznamu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Evženií Rážovou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...