Evokuje kajutu kapitána Nema, kde si technologie cvrliká v pozadí, popisuje Pešek svůj koncept pojízdného domu
Jeho mobilní dům Aranka připomíná kosmickou loď nebo obytný vůz se solárními panely. „Stavba získává i váš energetický profil a je schopna predikovat, jak dlouho vydržíte se současným stavem energií a zdrojů, které v Arance jsou,“ vysvětluje Vladimír Pešek. Jaké zákazníky láká? Čím vychovává k ekologii? „Věřím v to, že cokoli nakazovat se zpravidla nesetkává s patřičným efektem. Když říkám dětem: ‚Nesprchujte se tak dlouho, chovejte se odpovědně‘, tak je to moc nezajímá.“
Související
-
Víc dat, méně vyplýtvané vody. Česká firma navrhla inteligentní systém závlahy, testují ho v Praze
Snad každému se někdy stalo, že ve snaze nenechat své pokojové květiny uschnout je naopak zaléval až moc. Podobná věc se může stát i v městském parku. Jak tomu předcházet?
-
Malý zázrak. Obec Trojanovice v podhůří Beskyd inspiruje svým přístupem k architektuře
Lze navázat na původní valašskou architekturu? Jednu z cest nabízejí Trojanovice, ale absence veřejných architektonických soutěží v obci může mít i negativa.
-
Plzeňští studenti designu vyrobí ptačí dům
Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni pracují na unikátním projektu. Vymýšlí a navrhují ptačí budky, které budou součástí tzv. ptačích domů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.