Euro je pro Řecko svěrací kazajka. A pomýlení jsou řečtí i evropští politici, míní Václav Klaus

Pokud Řekové dostanou další úvěr, země bude dále v nekonečné a nikdy nekončící krizi, říká bývalý prezident Václav Klaus ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. A co se týče uprchlické krize, nevidí jinou cestu než nechat uprchlíky v zemích, ze kterých utíkají.

„Půjčit Řecku se může, ale až po něčem. A to něco je vystoupení z eurozóny,“ říká s tím, že čím více peněz se bude Řecku dávat, a naopak Řecko bude drženo v eurozóně za každou cenu, tím větší problém pro tuto zemi.

„Pomýlené jsou obě strany – řečtí politikové typu Tsiprase i evropští politikové. Řecko nemělo být nikdy do eurozóny přijato, nikdy nemělo být lákáno, aby tam vstoupilo,“ upozorňuje Václav Klaus.

Je také přesvědčen o tom, že Řecko dostane další úvěr, což bude jenom tragédií pro lidi, kteří v zemi žijí.

Čtěte také


Kdyby Řecko mělo svou drachmu, tak už dávno blikaly kontrolky a dávno se přestalo Řecku půjčovat

„Řecko je zavřeno ve svěrací kazajce, euro je pro ně svěrací kazajka. Místo, aby Řekové mohli kazajku svléci a nadechnout se, tak jim všichni říkají: Jen tam ještě zůstaňte, my vám kousíček pomůžeme,“ vysvětluje.

Západ by měl zasáhnout proti Islámskému státu

„Není řešením lidstva, že se z každé země, kde se nedaří, bude utíkat někam jinam,“ komentuje Václav Klaus migrační vlnu a zároveň podotýká, že liknavost, s jakou bojuje Západ s Islámským státem v Sýrii, je děsivá. „Kdyby Západ chtěl zastavit šílenosti, které dělá Islámský stát v Sýrii, nebude ani jeden uprchlík,“ upozorňuje.

Václav Klaus byl hostem moderátorky Heleny Šulcové

„Jestli pořád za největšího nepřítele Západ, Evropa a my, naše politika, považuje Asada v Sýrii a nikoliv Islámský stát, tak je to nekonečné a budou přicházet miliony uprchlíků,“ podotýká.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , prh
Spustit audio